Свят

Сърбия ще отбелязва 24-ти май като държавен празник от тази година

От тази година 24 май в Сърбия ще бъде държавен празник, когато ще се отбелязва „Денят на Св. Кирил и Методий“. Предложението е внесено в правителството от страна на Министерството на труда, но инициативата е на министерството на културата и информацията, съобщава в. „Вечерне новости“, цитиран от БГНЕС.

Новият празник няма да бъде неработен ден, а ще се използва за „отдаване на почит към делото на светите братя и значението им за всички славянски народи“, пише още изданието без да се споменава тяхната българска мисия и дело.

Според вестника с „новия държавен празник властите ще изместят досегашния празник 25-ти май“, когато се отбелязва рождения ден на бившия югославски диктатор Йосип Броз Тито. В бивша Югославия рождения ден на диктатора се отбелязваше и като „Ден на младежта“.

В Белград има само един паметник на „Св. Кирил и Методий“, който е дарение от известния македонски скулптор Томе Серафимовски.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

28-годишен шофьор предизвика верижна катастрофа в София с 3,59 промила алкохол

Тежък инцидент в центъра на София завърши с верижна катастрофа, след като 28-годишен шофьор управлявал…

преди 13 часа
  • България

Катастрофа с линейка на обходния път на Враца рани всички участници

Тежък пътен инцидент блокира обходния път на Враца, след като линейка и лек автомобил се…

преди 13 часа
  • България

Екстрадираха Стоян Мавродиев, обвинен в длъжностно присвояване

Бившият изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев вече е в България,…

преди 14 часа
  • България

Румен Радев: България няма да участва в коалиции за военна помощ за Украйна

Министър-председателят Румен Радев заяви в Париж, че България няма да се присъедини към инициативата на…

преди 15 часа
  • България

Дебат за съкращаване на бакалавърското обучение от четири на три години

В разгара на кандидатстудентската кампания и споровете за университетските такси в България все по-често се…

преди 16 часа
  • България

Проф. Кантарджиев: Само един от 200 души развива усложнения след ухапване от заразен комар

Лятото е сезонът с най-активни комари и с него идват въпросите за заболяванията, които те…

преди 16 часа