Снимка: EPA
Първият кръг от диалога за нормализация на отношенията между Република Корея и КНДР започна в граничния пункт Панминчжон в демилитаризираната зона, разделяща на две Корейския полуостров, съобщи южнокорейското министерство на обединението, цитирано от Ройтерс и ТАСС.
Съобщава се, че главна тема на първите от декември 2015 г. междукорейски преговори ще бъдат някои практически крачки по подобряването на отношенията между Сеул и Пхенян и в частност евентуалното участие на спортисти на Северна Корея в предстоящата през февруари т.г. зимна олимпиада в южнокорейския зимен курорт Пьончан.
В съставите на делегациите на двете страни има по пет души. Делегацията на Юга се води от министъра на обединението Чхо Мьон-кьон, а на Севера – от председателя на комитета за мирното обединение Ри Сон-гвон. Те се събраха в триетажния Дом на мира от южнокорейската страна на демаркационната линия.
„Надявам се преговорите да донесат ценни резултати“, заяви при откриването на срещата Ри Сон-хвон. После лидерите на двете делегации си стиснаха ръцете.
По пътя към Панминчжон лидерът на южнокорейската делегация каза пред репортери, че тя е готова да обсъжда и подновяването на срещите на семействата, разделени от Корейската война преди над 60 г. Някои високопоставени южнокорейски служители, цитирани от Ройтерс, дори се надяват, че двете Кореи могат да се договорят за участие под едно знаме при откриването на олимпиадата. Чхо не каза нищо по този въпрос, но се усмихна пред репортерите и, посочвайки дипломатическото си куфарче, добави: „Нося в него известен багаж“.
Този първи официален контакт между двете страни от над 2 г. стана възможен, след като миналата неделя севернокорейският лидер Ким Чен-ун в обръщение към нацията нареди „да бъдат създадени всички необходими условия за подобряване на отношенията с Юга и да се води политика, която да позволи пробив в делото за мирното обединение“. Южнокорейският президент Ким Дже-ин приветства предложението и на свой ред предложи да започнат преговори възможно най-скоро.
Около 16:30 часа вчера 47-годишна жена от Шумен подала сигнал в местното полицейско управление, че…
Днес, 29 май, петък, времето започва с променлива облачност, но с тенденция към повече слънчеви…
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…
Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…
Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…
България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…
Leave a Comment