България

18 081 нарушения на пътя са установени между 18 и 24 декември

Снимка: Thunderstock

За периода от 18 до 24 декември екипите на Пътна полиция са установили 18 081 нарушения на пътя. От тях случаите на употреба на алкохол са били 286, като в 137 от тях пробата на водачите е показала над 1,2 промила. Засечени да шофират след употреба на наркотични вещества и техните аналози са 50 души. Актовете и фишовете, съставени за всички констатирани нарушения, са 16 143 – сочи статистиката на отдел „Пътна полиция“ в ГД „Национална полиция“.

Дерегистрираните през периода моторни превозни средства са 425: за управление от неправоспособен водач – 281; за шофиране след употреба на алкохол – 124; за управление под въздействие на наркотични вещества – 20. „Очевидно мярката, която беше заложена в закона за дерегистриране на автомобили, управлявани от неправоспособни водачи или от собственици, управляващи под въздействието на алкохол или наркотични вещества, дава резултат. В началото на годината, когато тя влезе в сила, броят на дерегистрираните автомобили за седмица беше двойно по-голям“, коментира главен инспектор Росен Рапчев, началник на сектор „Контрол на пътното движение и правоприлагане“ в отдел „Пътна полиция“, ГДНП.

По време на коледните празници – от 22 до 27 декември – са установени и наказани 230 водачи, седнали зад волана след употреба на алкохол. За същия период са издадени 4484 електронни фиша. Настъпилите тежки пътнотранспортни произшествия са 101, при девет от тях са загинали 17 души – пътници и водачи. В повечето от случаите причините за възникване на инцидентите са по вина на водачите – каране с превишена и несъобразена с пътните условия скорост, навлизане в лентата за насрещно движение и употреба на алкохол.

Пътна полиция отново напомня на водачите, които ще шофират след празниците, да спазват правилата за движение и да съобразяват скоростта с условията на пътя през зимния сезон. В никакъв случай да не сядат зад волана след употреба на алкохол или наркотични вещества. Нека всички поемат на път добре екипирани и задължително отпочинали.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Автомобил пламна на магистрала „Хемус“ край София

Лек автомобил се запали днес около 11:00 часа на автомагистрала „Хемус“, малко след излизане от…

преди 11 часа
  • България

НИМХ обяви жълт код за опасно горещо време в 14 области утре

Националният институт по метеорология и хидрология обяви жълт код за опасно горещо време за 27…

преди 12 часа
  • България

Горещо начало, следобедни бури и захлаждане към края на седмицата

България очаква динамична метеорологична седмица с екстремни горещини, последвани от летни бури. От понеделник до…

преди 12 часа
  • България

Симона Радева вече е в затвора в Сливен след ефективна присъда

Симона Радева, подсъдима за лично укривателство, вече е настанена в затвора в Сливен, където ще…

преди 14 часа
  • България

69-годишен шофьор загина при катастрофа между Иваново и Върбово

Трагичен инцидент стана днес сутринта в района на Харманли. Шофьор на лек автомобил е загинал…

преди 15 часа
  • България

МВР разследва аферата „Баба Алино“, задържани са 25 души

Министерството на вътрешните работи е твърдо решено да стигне докрай в разследването на аферата „Баба…

преди 16 часа