Президентът Румен Радев откри улица в Кипър, носеща името на Апостола на свободата.
Почитането на паметта на Васил Левски сближава още повече народите на България и Кипър. Апостола на свободата е част от България, от нейното минало, настояще и бъдеще. Заветите му са още по-силни, когато сме далеч от родината, предадоха от прессекретариата на Президентството за Нова Вест.
Това заяви президентът Румен Радев, който днес участва в церемония по откриването на улица с името на Васил Левски в Лакатамия, Никозия. Държавният глава Румен Радев е на двудневно посещение в Република Кипър по покана на своя колега Никос Анастасиадис.
На церемонията присъстваха десетки представители на българската общност и граждани на Кипър, живели в нашата страна. Президентът се обърна към българите в Кипър с думи на благодарност за това, че съхраняват българските ценности, език и култура и извън пределите на родината.
Румен Радев изрази признателността на българската страна към кмета на Лакатамия Фотула Хаджипапа и общинския съвет за възможността да бъде почетена паметта на героя на българското освободително движение Васил Левски в кипърската столица.
Българският държавен глава е на официално посещение в страната по покана на кипърския си колега.
По време на посещението на президента в Кипър между двете страни бяха подписани Меморандум за сътрудничество в областта на корабоплаването и тригодишна Програма за сътрудничество в областта на културата, образованието и науката за периода 2018-2021 г. от заместник-министъра на външните работи на България Емилия Кралева и министъра на земеделието, развитието на селските райони и околната среда Никос Кугиялис.
Румен Радев запозна Никос Анастасиадис с приоритетите на България в рамките на предстоящото Председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.
“Уверен съм, че приоритетите на България са общи и за двете страни. Намирането на консенсус в динамичното време, в което живеем, е важно, за да бъде Европейският съюз единен и силен”, каза българският президент и благодари за готовността, с която институциите на Кипър споделиха опита си от успешното европейско председателство през 2012 г.
Насърчаването на конкурентоспособността на отделните европейски държави и на Европейския съюз е възможно да бъде постигнато само чрез утвърждаването на Кохезионната политика като фактор за икономически растеж, подчертаха двамата президенти.
Инспектори от дирекция „Граничен контрол“ към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) предотвратиха вноса…
Министърът на енергетиката Трайчо Трайков обяви промяна в механизма за подкрепа на небитовите потребители на…
Пътят към хижата на Петрохан, който беше под засилени полицейски проверки след трагичните събития от…
Българската медицина загуби доц. д-р Ценка Цанкова. Тя почина на 85-годишна възраст след кратко боледуване,…
Министерството на околната среда и водите предлага въвеждане на депозитна система за пластмасови и метални…
В българския участък на река Дунав се проведе специализирано учение за аварийно-спасителна операция. Целта беше…
Leave a Comment