Македонският премиер Зоран Заев е приел промяна на името на съседката ни.
Информацията идва от кмета на Солун Янис Бутарис, който като част от състава на преговорите с представители на македонското правителство, смята, че Зоран Заев е склонен на компромис с името, пише македонското издание „Курир“.
Като възможности изданието посочва „Нова Македония“ или „Северна Македония“.
Гърция настоява за смяна на името на македонската държава, като компромис с името е единственият начин за членство на Македония в ЕС и НАТО.
Премиерът Зоран Заев няма националистичните убеждения на предишния премиер Никола Груевски. Заев също така обяви за свои основни приоритети членството на страната в ЕС и НАТО.
Изданието напомня и за вече постигнат и подписан Договор за добросъседство с България.
Гръцките медии смятат, че сегашните му разговори с гръцките власти могат да се приемат като крайъгълен камък в отношенията между двете страни. Очаква се развитие по преговорите.
Според коментара на Бутарис, цитиран от „Курир“, съгласието за компромис означава и промяна на идентичността на държавата, но и това, че с новото си име Македания би могла да намери нова идентичност за себе си и за своя народ.
В съответния период е нужно преговарящите за името на Република Македония Анамнтиос Василакис, от гръцка страна, и Васко Наумоски от македонска страна, да представят ново предложение на Матю Нимиц.
Гръцките медии анализират настоящия „напредък“ в отношенията като крайъгълен камък при затварянето на проблема с името.
„Курир“ припомня и изказването на премиера Зоран Заев след срещата му с кмета на Солун, че още със сформиране на правителството си се подготвя окончателното разрешаване на казуса с името. Изданието напомня и ангажимента на новото правителство на Бивша югославска република Македония относно взаимосвързаността на системите за природен газ с Гърция.
Също така изданието припомня и мнението на заместник министър-председателят по европейска интеграция Буджар Османи, че 2018 година е „златен прозорец“ за разрешаване на продължилия три десетилетия спор с името. 2019 година вече би било късно, според Османи, тъй като това е година на провеждане на избори в Европа, Гърция и Македония.
„Имаме вече опит от преди и никой не може да гарантира, че ще има решение, но сме оптимисти и работим, за да намерим решение„, казва Османи и подчертава мнението си, че съществуват предпоставки за разрешаването на въпроса.
„Очакваме предложението на г-н Нимиц, за да можем ефективно да обсъждаме и да намерим решение. Моето лично убеждение е, че трябва да използваме 2018-та, защото в противен случай влизаме в порочен кръг на латентно рециклиране на кризи, които преживяваме през последните 25 години, смята Османи.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment