Свят

Президентът на Иран обяви края на „Ислямска държава“

Снимка: Associated Press

Президентът на Иран Хасан Рохани обяви края на организацията „Ислямска държава“ днес в изявление, излъчено на живо по държавната телевизия, предаде Ройтерс.

Висшият командир от Корпуса на гвардейците на Ислямската революция генерал-майор Касем Солеймани също обяви края на „Ислямска държава“ в послание, изпратено до иранския духовен лидер аятолах Али Хаменей и публикувано от новинарския сайт на корпуса „Сепах нюз“, предаде mediapool.bg. Солеймани добави, че ливанското шиитско движение Хизбула е изиграло „решаваща роля“ в борбата срещу „Ислямска държава“.

Ирански медии в последните години често пъти публикуваха снимки и видеозаписи на Солемайни на фронтовата линия срещу ИД в Ирак и Сирия. Солеймани оглавява силите Кудс на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция, които отговарят за операциите извън пределите на Иран. Миналата седмица ирански медии публикуваха снимки на Солеймани в сирийския град Букамал, който бе последната територия под контрола на ИД.

Корпусът на гвардейците на Ислямската революция е най-влиятелната иранска военна сила и контролира икономическа империя, възлизаща на милиарди долари. Той подкрепяше сирийския президент и централното правителство в Багдад срещу ИД. Над 1000 членове на Корпуса, в това число и висши командири, бяха убити в Сирия и Ирак.

Същевременно президентът на Иран Хасан Рохани отправи днес критики към Арабската лига заради подкрепата й за Саудитска Арабия и нейната роля във войната в Йемен, предаде Асошиейтед прес.

Рохани каза, че е неуместно тази организация да изразява съжаление, че йеменските бунтовници хуси са изстреляли балистична ракета срещу Саудитска Арабия, след като това е било в отговор на „толкова много бомбардировки“ от оглавяваната от нея коалиция. Той определи Арабската лига като „остаряла, износена, изчерпана и неефективна“ организация.

На среща в неделя в Кайро външните министри на страните от АЛ обвиниха Иран и ливанската групировка „Хизбула“, че дестабилизират Близкия изток. Напрежението между Саудитска Арабия и Иран нарасна наскоро, след като подкрепяните от Техеран шиитски бунтовници в Йемен изстреляха ракета срещу международното летище на Рияд, която бе прехваната извън саудитската столица.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди един ден
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди един ден
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди един ден
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди един ден
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди един ден
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди един ден