Свят

Доскорошният германски министър на финансите e новият председател на Бундестага

Доскорошният министър на финансите на Германия – Волфганг Шойбле бе избран днес за председател на Бундестага на първото заседание на германския парламент.

Той зае втория по важност пост във Федерална република Германия въпреки протеста на крайнодясната популистка партия „Алтернатива за Германия“, съобщи бТВ

Волфганг Шойбле бе избран с 501 гласа „за“, 173 – „против“ и 33-ма въздържали се.

Гласовете „против” дойдоха най-вече от крайнодясната популистка партия „Алтернатива за Германия“, която успя да предизвика няколко скандала още в първите часове на 19-ия германски парламент.

Още в началото на заседанието популистите настояха първото заседание да се открие от друг, а не както е по правилник от най-възрастния депутат – това е 76-годишният либерал Херман Ото Золмс. Предложението на „Алтернатива за Германия“ бе отхвърлено.

Срещу заместника на Шойбле от партията на популистите пък също ще има отпор – „Алтернатива за Германия“ издигна кандидатурата на Албрехт Гласер. Той обаче бе критикуван многократно от свои колеги заради речи, в които унижава изповядващите исляма.

Освен с необичайно остри за първия ден крамоли 19-ият Бундестаг влиза в историята и с факта, че е най-многобройният в историята на федералната република. В него ще заседават 709 депутати. В миналия броят им бе 631.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Пожар обхвана бившия техникум по механотехника в Монтана

Тази нощ в Монтана избухна пожар, който обхвана сградата на бившия Техникум по механотехника. Няма…

преди 6 часа
  • България

Борисов критикува „Продължаваме промяната“ и поиска подкрепа за българските заводи за дронове

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи критики към начина на управление на „Прогресивна България“, като…

преди 6 часа
  • България

Пожарните екипи са реагирали на 201 сигнала за 24 часа, 136 пожара са потушени

През последните 24 часа противопожарните екипи в България са реагирали на общо 201 сигнала за…

преди 7 часа
  • България

Горещини до 38 градуса, после вятър, валежи и захлаждане през седмицата

През тази седмица времето в България ще остане динамично, с резки промени в температурите и…

преди 7 часа
  • България

АПИ предупреждава за жълт код и обилни валежи в четири области

Агенцията за поддържане на пътната инфраструктура (АПИ) предупреди за опасно време. Днес за четири области…

преди 7 часа
  • България

От днес цените в България се обявяват основно в евро

От днес, 9 август, търговците в България вече не са задължени да обявяват цените на…

преди 8 часа