Свят

Половин милион на протест за независима Барселона

В рамките на следващите 6 месеца ще бъдат свикани избори

Над 450 000 демонстранти събраха следобед в центъра на Барселона по данни на общинската полиция. Те поискаха независимост за областта, след като Мадрид се обърна към Сената за разпускане на каталунското правителство, предаде НОВА, цитирайки Франс прес.

Испанският премиер Мариано Рахой се обърна към Сената с искане да бъде разпуснато сепаратисткото правителство, за да могат да бъдат организирани предсрочни избори до шест месеца.Централната власт активира член 155 от Конституцията, който позволява Мадрид да вземе от регионалните власти контрола върху район с ограничена автономия.

Предстои да бъдат свикани избори в рамките на следващите 6 месеца. Решението беше взето в рамките на специално заседание на кабинета.

Премиерът Мариано Рахой каза, че Мадрид не възнамерява оттук нататък да управлява областта.

„Решението ни има четири цели – да се възстанови върховенството на закона, да се възстанови нормалното съжителство на испанци и каталунци, да бъде продъжено икономическото възстановяване и да се проведат избори. Когато казвам „върховенство на закона“, имам предвид да се съобразим както с Конституцията на Испания, така и със статута на Каталунската автономия“, поясни той.

В момента Каталуния има значителна автономия от правителството в Мадрид. Областта има собствена полиция и определя на местно ниво политиката си в областта на образованието и здравеопазването. Очаква се до предсрочните избори Мадрид да изземе тези функции.

Предложенията, които Мариано Рахой обяви, ще влязат в сила, ако Сената ги одобри.

Очаква се управляващите и основната опозционна партия да гласуват „за“ мерките.

Каталунците очакваха до последно решението на Мадрид и изключително бързо се събраха на един от най-големите булеварди в Барселона. Начело на протеста застана каталунският лидер Карлес Пучдемон.

Испанският Сенат ще проведе на 27 октомври заседание, на което трябва да одобри мерките, които централното правителство предложи за регулиране на ситуацията в Каталуния. Това съобщава испанският в. „Мундо“. По информация на изданието заседанието на горната палата на парламента ще започне в 10 ч. местно време (11 ч. българско време). Мерките на правителството трябва да бъдат приети с мнозинство.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Александра Братанова поиска финансова помощ заради мизерна пенсия

75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…

преди 2 дни
  • България

Съдът в Стара Загора остави в ареста 26-годишния, откраднал кутия с дарения за болно дете

Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…

преди 2 дни
  • България

12-годишна родилка в Ямбол изостря проблема с ранните бременности

Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…

преди 2 дни
  • България

Жена е транспортирана в болница след катастрофа в Младост 4

Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…

преди 2 дни
  • България

Засилен контрол за откриването на мотосезон 2026, очакват между 5 000 и 10 000 мотористи

Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…

преди 2 дни
  • България

Досъдебно производство след палеж в едноетажна постройка във Велинград

Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…

преди 2 дни