Снимка: Shutterstock
В някакъв момент през следващите няколко месеца небесата ще се отворят и нещо ще падне оттам.
Тянгон 1, което в превод означава „Небесен дворец“, е първата космическа лаборатория на Китай, пусната в космоса през септември 2011 и използвана като модел за изграждане на постоянна космическа станция, която да се изпрати в космоса в бъдеще. Но шест години след пускането ѝ в орбита, 8,5- тонната лаборатория скоро ще приключи с мисията си и ще връхлети върху Земята, разбивайки се някъде на планетата.
През септември 2016 китайските власти потвърдиха, че са изгубили контрол върху космическата лаборатория и тя ще се разбие някъде на Земята през втората половина на 2017. През май Китай казаха пред ООН, че лабораторията ще навлезе в земната атмосфера между октомври 2017 и април 2018.
Очаква се по-голямата част от лабораторията да изгори по време на падането. Но астрофизикът Джонатан Макдауъл от Харвард сподели пред „Гардиън“, че отломки с тегло до 100 килограма вероятно ще преминат през атмосферата и ще паднат някъде на повърхността на Земята.
Къде точно ще падне апаратурата не е ясно. Дори леки промени в атмосферните условия биха могли да променят траекторията на падането и то да се случи на друг континент вместо на очаквания.
„Тези неща не могат да се управляват. Вероятно няма да знаем къде ще падне лабораторията по-рано от 6-7 часа преди това да се случи. Това, че не знаем кога ще падне, означава, че не знаем и къде ще падне.“, казва Макдауъл.
Неконтролирани падания на космически апарати са се случвали и преди. Съветският Салют 7 се разби на Земята през 1991, а Скайлаб на НАСА падна в Западна Австралия през 1979.
Китай вече пусна Тянгон 2, втората си експериментална станция, през септември 2016. Целта на страната е да има постоянна космическа станция в орбита до 2020.
Пускането на Тянгон 1 имаше политическа символика и отбеляза важна стъпка от развитието на Китайската космическа програма. Тянгон 1 приключи дейността си през март, като „напълно изпълни историческата си мисия“, каза заместник директорът на Космическата програма на конференция. Лабораторията служеше за база за космически експерименти в продължение на 4 и половина години, две години повече от планираното. На нея беше и екипаж от трима души, включително първата жена-астронавт от Китай, Лиу Янг през 2012.
От март насам станцията пада, но напоследък тя ускори движението си и достигна по-плътните слоеве на земната атмосфера. Шансовете апаратът да причини авиационни или наземни проблеми са малки, казаха от Китай пред ООН и обещаха, че ще наблюдават непрекъснато падането на Тянгон 1.
Космическите апарати, които се контролират от Земята, при падане се насочват към зона, наречена Недостъпна океанска зона и известна още като „гробището на космическите кораби“, на около 3000 мили източно от Нова Зеландия и 2000 мили северно от Антарктика. Между 1971 и 2016 там са се приземили над 263 космически апарата.
Източник:The Washington Post
Превод и редакция: „Нова Вест“
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment