Ученикът от математическата гимназия „Гео Милев“ в Плевен Чавдар Лалов завоюва две престижни награди на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS), който се проведе между 22-ри и 27-ми септември в Талин.
Единайсетокласникът получи трета награда от журито, както и наградата на Лондонския международен младежки научен форум (LIYSF), съобщиха от Пресцентъра на МОН за Нова Вест.
В конкурса участваха 89 проекта от 33 държави.
EUCYS е един от най-реномираните научни форуми за младежи и се провежда ежегодно от 1989 г. насам под егидата на Европейската комисия. Чавдар получава и възможност да участва в LIYSF, едно от най престижните събития, целящи да повишат публичния имидж на науката в обществото и да помогнат на най- младото поколение учени и изследователи.
Проектът на Чавдар Лалов носи заглавие „Върху структурата на несамопресичащите се разходки и свързващата константа“. Той предлага нови резултати в една научна тематика, която се отличава с голяма сложност и редица отворени проблеми, някои от които датират от зората на комбинаторната геометрия.
Отлични отзиви за представянето си получиха и другите български участници – Радослав Димитров и Василена Цветанова, които представиха нови алгоритми с евентуално приложение в биоинформатиката, както и Теодор Алексиев и Симона Христова, възпитаници на успешната българска астрономическа школа.
Областната дирекция на МВР – Ловеч потвърди, че има задържан във връзка със случая с…
Хиляди граждани ще получат по-високи доходи от началото на следващия месец. Правителството одобри увеличение на…
Сериозен пътен инцидент стана в Русе в нощта срещу сряда. 18-годишен водач е настанен в…
Майка и две деца са пострадали при инцидент с електрическа триколка в Завет, след като…
Премиерът Румен Радев представи основните акценти от проекта за държавния бюджет за 2026 г. и…
Археологическите проучвания в античния град Хераклея Синтика продължават да разкриват нови находки. Последната от тях…
Leave a Comment