Любопитно

Днешните тинейджъри предпочитат телефоните си пред секс и алкохол

Снимка: sun.day.az

Тинейджърите в днешно време не се вълнуват особено от пътувания, любовни срещи с връстници или тайно пушене. Според изследване на психолозите Джийн Туендж и Хийджунг Парк съвременните младежи предпочитат да си стоят вкъщи, не пушат и не пият, а сърфират из десетки приложения в интернет.

Проучването, публикувано в списание Child Development, е проведено сред 8 милиона тинейджъри между 1976 и 2016 година. Днешните младежи нямат желание да шофират, да работят за пари, да ходят по срещи или да излизат без родителите си.
„Това не е резултат единствено от възпитанието, дадено от родителите. Това са характеристики на самите тинейджъри, а влияят и фактори като икономиката, нивото на раждаемостта и по-голямата продължителност на живот на хората“, казва Туендж.
Тъй като изводите от проучването са на база на дадени отговори от децата, резултатите може би не се отнасят до цялото поколение. Психологът Туендж включва данните в своите книги, изследващи условията, в които растат днешните деца и младежи. Обратно на популярните схващания, тинейджърите не са мързеливи или елементарни, а са продукт на средата си, както всяко друго поколение, казва тя.

В средата на 20 век хората бяха възприели модела на т. нар. бързо живеене. Продължителността на живота беше по-кратка, професиите бяха по-рамкирани и децата растяха относително бързо без особен контрол от страна на родителите.
След 2000-та година обаче хората възприеха философията за „бавно живеене“. Хората живеят по-дълго, има повече налични ресурси и децата остават деца за по-дълъг период от време.

Поради намалялата нужда на съвременните тинейджъри бързо да станат възрастни, днешните 18-годишни приличат повече на 15-годишните през 70-те и 80-те години на 20 век. Една от обезпокоителните характеристики на поколението Х обаче е, че нараства броят на самоубийствата. Според психолозите смартфоните имат вина за това.

Представителите на поколението Х са първите, които не могат да си представят живота без интернет. Вместо да играят навън или да работят, тинейджърите все по-често се чувстват изолирани и свързани с електронните си устройства.

„Днес тинейджърите ходят на по-малко купони и прекарват по-малко време заедно, но когато се събират, неминуемо документират всичко в Снапчат, Инстаграм, Фейсбук,така че непоканените да видят това, което са пропуснали.“, пише Туендж.

Забраната за ползване на телефони все пак не трябва да бъде основна грижа на родителите, които са притеснени за менталното здраве на децата си. Първата им грижа според психолозите трябва да е изграждане на чувство за независимост у подрастващите . Ако децата са по-ангажирани с работа или друга обществена дейност, те ще имат по-малко време за телефоните си.

От друга страна, проблемите на това поколение, свързани със секс и алкохол, са много по-малко в сравнение с предходните поколения.

Източник:Business Insider

Превод и редакция: „Нова Вест“

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 4 дни
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 3 седмици
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 3 седмици
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца