Учени: Земните бактерии са устойчиви на антибиотици в космоса

135

Изглежда бактериите и микробите на Международната космическа станция са „по-хитри“ от бактериите на Земята, тъй като показват необикновена устойчивост на антибиотици, променяйки формата си.

Учени от университета в Колорадо са провели експеримент, при който третирали обикновена ешерихия коли на Международната космическа станция с различни концентрации на антибиотика гентамицин. На Земята този антибиотик е достатъчно силен, за да убие бактерията. Но в космоса реакцията била малко по-различна, в зависимост от концентрацията на антибиотика.

В определен момент бактерията се размножила с 13 пъти по-голямо количество клетки и 73% по-голям обем на клетките в сравнение с тестовете при контролната група на Земята. Заради нарасналия обем и намаления размер, бактерията била обявена за променяща формата си.
„Знаем, че бактериите се държат по различен начин в космоса и е нужна по-висока концентрация антибиотик, за да ги унищожи“, казва ръководителят на проучването Луис Зиа в изявление. „Новото е, че анализирахме променящата се форма на бактерията по време на експеримента.“

Бактериите на Космическата станция се хранят чрез дифузия, заради липсата на утаяване и други характеристики, свързани с гравитацията.В космоса външната клетъчна мембрана става по-плътна, което прави бактерията по-устойчива на антибиотици. Бактериите растат на туфи, което води до образуване на външна обвивка от клетки, които пазят клетките във вътрешността от действието на антибиотиците.

Според екипа учени тези изследвания откриват редица възможности за разработване на нови антибиотици и нови технологии, които да предпазят астронавтите и близките им на Земята от резистентните форми на бактериите.

„В космоса учените могат да разберат повече за биохимичните промени в различни клетки и организми, които силата на гравитацията на Земята „маскира“, казва професор Луи Стодик.

Източник: Inquisitr.com

Превод и редакция: „Нова Вест“