Ново устройство идентифицира ракови клетки за 10 секунди, съобщават учени от университета в Тексас, САЩ. Същото устройство работи при операции за премахване на тумори по-бързо, по-безопасно и по-прецизно.
Учените се надяват новото приспособление да намали случаите на оставане на ракови клетки в тялото след операция.
Тестове, публикувани в Science Translation Medicine, показват, че технологията е точна в 96% от случаите. Химикалката MasSpec използва за анализ специфичния метаболизъм на раковите клетки. Техният бърз растеж и разпространение показва, че химичните процеси в раковите клетки са много различни от тези в здравата тъкан.
Писалката докосва предполагаема ракова тъкан и изпуска малка капка вода. Вещества от клетката преминават в капката, която се засмуква обратно в химикалката за анализ. Химикалката се включва към голям спектрометър , който мери масата на хиляди химически вещества в секунда. Той изготвя химически отпечатък, според който лекарите преценяват дали тъканта е здрава или не.
Предизвикателството пред хирурзите е да успеят да открият границата между здрава и засегната тъкан при операция. При някои тумори тази граница е очевидна, но при други е неясна. Химикалката ще помага на лекарите да се уверят, че не са оставили неоперирана зона с ракови клетки. Отстраняването на недостатъчно тъкан при операция може да доведе до нови тумори заради оставащите в тялото ракови клетки. Ако пък се премахне прекалено много тъкан, необратимо се увреждат органи като мозъка, например.
Новата технология е тествана върху 253 проби. Плановете са тестовете да продължат, за да се прецизира инструментът преди да започне да се използва при реални операции догодина. В момента писалката анализира тъкани с размери 1,5 мм, но учените вече разработват такава, която ще може да проверява съвсем малки по размер тъкани от порядъка на 0,6 мм.
Самата писалка е евтина, но спектрометърът е скъп и масивен. Работи се по създаване на спектрометър с по-малки размери, по-евтин и по-подвижен, за да може да се използва в различни помещения.
Екип в Империъл Колидж Лондон разработи хирургически нож, който „надушва“ тъканта, която реже и определя дали тя съдържа ракови клетки. Екип в Харвард пък използва лазер в анализа колко да се изреже при операции на мозъчни тумори.
Източник: BBC
Превод и редакция: „Нова Вест“
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment