Любопитно

Колумбийска авиокомпания иска да пусне билети за правостоящи

Нискобюджетната авиокомпания VivaColombia планира да премахне седалките и да пусне билети за правостоящи пътници.

От компанията смятат, че този ход ще им позволи да намалят цените, тъй като ще съберат още повече пътници в самолета. Така колумбийската работническа класа и туристите с нисък бюджет ще могат да си позволят да летят със самолет.

Тази седмица евтиният превозвача обяви, че купува 50 нови еърбъса, за да отговори на нарастващия туристически пазар. Новите самолети ще са с повече места и по-ниски цени, а първият от тях ще влезе в употреба в началото на 2018 г.
Директорът на компанията Уилям Шоу казва пред „Маями Хералд“, че авиолинията обмисля варианти за пътуване на правостоящи.

„В момента има хора, които питат дали може да летят прави, а нас ни интересува всичко, което може да свали цената на полетите. На кого му пука, че не може да гледа телевизия за един час полет? Кого го е грижа, че подът не е от мрамор или че не му носят безплатни фъстъци?“, казва Шоу.

Идеята не е нова и авиокомпаниите от години разсъждават върху опциите за секции за правостоящи на борда на самолетите. През 2003 Airbus излезе с идеята да се позволи на пътниците да заемат „вертикално място“ в самолета.

Ryanair също предложи сектор за правостоящи през 2010 г. Тогава директорът им Майкъл О‘Лиъри описа вертикалните места като „бар столчета с колани“ и дори изрази мнение, че колани не са необходими. „Самолетите са просто автобуси с крила. Ако, не дай боже, стане катастрофа, коланът няма да ви спаси. В лондонското метро не ви слагат колан, нито във влаковете, които пътуват с 200 км/ч.“, каза О‘Лиъри.

Органите на гражданска авиация обаче не са съгласни и вертикалните места не са одобрени в нито една страна до момента. Вероятно такъв ще е случаят и в Колумбия. Директорът на гражданска авиация Алфредо Босанегра заяви по радиото, че не одобрява такъв вариант. „Хората трябва да пътуват като човешки същества. Всеки, който се е возил на градски транспорт, знае, че да си правостоящ не е най-добрият начин да пътуваш.“, каза той.

Източник: independent.co.uk

Превод и редакция: „Нова Вест“

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Жена загина при удар в крайпътно дърво между Дулово и Исперих

Днес около 13:00 часа стана тежък пътен инцидент, при който загина 55-годишна жена. Трагедията е…

преди 14 часа
  • България

Европейската прокуратура порица Теодора Георгиева за три дисциплинарни нарушения

Колегията на Европейската прокуратура (ЕППО) приключи дисциплинарното производство срещу българския представител Теодора Георгиева и наложи…

преди 14 часа
  • България

Бюджет 2026 мина на първо четене на фона на критики за дефицита

Народното събрание направи първа стъпка към приемането на държавния бюджет за 2026 г., като одобри…

преди 15 часа
  • България

Полицията се оттегля от района на „Петрохан“, разследването за смъртта на шестима души продължава

Във връзка с досъдебното производство за смъртта на шестима души в района на хижа „Петрохан“…

преди 17 часа
  • България

ГДБОП разкри схема за източване на над 260 000 лева от еврофондове в Якоруда

ГДБОП разкри схема за незаконно усвояване на европейски средства в Якоруда. Разследването е под надзора…

преди 17 часа
  • България

Даниел Бузов: Случаят „Петрохан“ е планирана екзекуция на шестима души

По сагата „Петрохан“ се появиха нови твърдения. Според Даниел Бузов, собственик на медията „Бул Нюз“,…

преди 18 часа