Любопитно

Смартфоните намаляват мозъчния ни капацитет дори когато са изключени

Смартфоните влияят на състоянието на притежателя си дори ако само стоят на масата или са някъде в стаята, сочи проучване, публикувано наскоро в списание за изследване на потребителските нагласи.

Според него смартфонът „краде“ от вниманието на собственика си дори когато той не го ползва и не мисли постоянно за него. Даже да не виждаме телефона си, когато е прибран в чантата ни и е с изключен звук, самото му присъствие около нас влияе негативно върху паметта ни в процеса на работа и уменията ни да се справяме със задачи.

Тези ефекти са най-силни при хора, зависими от смартфоните си. Малко хора обаче осъзнават реално какъв „мисловен данък“ плащат на телефона си.

„Ресурсите ни на внимание са ограничени и част от тях ползваме, за да насочваме вниманието си в правилната посока. В различен контекст са важни различни неща“, казва Ейдриън Уорд, автор на проучването и психолог в Университета в Тексас, който се занимава с изследване на потребителското поведение. „При смартфоните част от вниманието ни е постоянно заето с тях и това отнема от ресурса, необходим за по-важни неща. Дори да вършите нещо друго, телефонът ви го изпреварва по важност и в даден момент започвате да му обръщате по-голямо внимание, отколкото на останалите дейности.“

С други думи, станете ли зависими от телефона си, той се превръща в магическо устройство, което мълчаливо „крещи“ на мозъка ви през цялото време. Телефоните безспорно са най-популярният продукт, създаван някога, и почти всеки има такова устройство и го разнася със себе си навсякъде.

В проучването Уорд и колегите му изследвали над 500 студенти с два базисни психологически теста за памет и внимание. В първия експеримент някои участници били помолени да изключат звука на телефоните си заедно с вибрацията и да ги оставят в чантата си или на чина. Други участници били помолени да оставят всичките си вещи, включително телефоните си, извън стаята. Във втория експеримент изискванията били същите, но телефоните трябвало да бъдат изключени, независимо къде се намират.

И в двата случая най-добре се справили с тестовете тези, чиито телефони били оставени извън стаята.

„Атрактивните предмети изискват внимание и отнемат от умствената ни енергия. Трудно е да поддържаш вниманието си фокусирано, докато наблизо има обект, който желаеш“, обяснява професор Опенхаймер от Калифорнийския университет. „Това е като да сложиш шоколадова торта до човек на диета , кутия цигари до пушач – нормално е наличието на предмета да го затрудни да върши другите си дейности.“

„Нещата се случват страшно бързо. От 10 години има айфони, а интернет съществува от 25 години, но вече не можем да си представим живота си без тези технологии. Ползите от тях са толкова големи, че все още не забелязваме лесно негативните им влияния.“ казва Уорд.

Източник: www.huffingtonpost.com

Превод и редакция: „Нова вест“

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца