Над 250 000 души излязоха на протест в Румъния, а от 130 000 до 150 000 са били пред сградата на правителството в Букурещ.
Стигна се и до сблъсъци. Двама жандармеристи и двама цивилни са пострадали. Над 100 души са арестувани, предаде Ройтерс. Румънската опозиция ще иска вот на недоверие на правителството заради спорното постановление за амнистията. В страницата си във „Фейсбук” министър Жиану посочва, че разсъждавал отговорно върху етичността на по-нататъшните си действия и за това как ще погледне детето си в очите и какво ще му каже след няколко години.
Според румънските медии фенове на отборите „Рапид“ и „Динамо“ са се присъединили към протестиращите и са хвърляли бомбички, камъни и бутилки по униформените. В отговор служителите на реда са използвали сълзотворен газ. Жандармерията се е намесила само там, където има агитки.
По думите му агитките са били там именно с цел да предизвикат сблъсъци, тъй като преди това протестът е бил изцяло мирен. Можело е дори да се видят хора, които са се намесвали между полицията и протестиращите. Появи се информация за намерени бутилки с коктейли „Молотов” във входове на близките блокове до Площада на победата, за щастие са неизползвани, добави румънският жерналист.
Въпреки мощните протести кабинетът късно снощи одобри промените в наказателното производство. Тази сутрин нещата са по-спокойни, въпреки това румънският министър на бизнеса, търговията и предприемачеството Флорин Жиану обяви, че подава оставка, защото така му диктува съвестта, предаде агенция „Аджерпрес”.
В страницата си във „Фейсбук” министър Жиану посочва, че разсъждавал отговорно върху етичността на по-нататъшните си действия и за това как ще погледне детето си в очите и какво ще му каже след няколко години. Общественото недоволство не стихва вече пети ден. Промените дават възможност много от политиците да избегнат наказателно преследване с противоречиви трактовки за амнистия и освобождаване от отговорност.
Софийският градски съд даде ход на наказателното дело срещу непълнолетен, обвинен в умишлено убийство на…
Втората политическа сила в 52-рото Народно събрание – коалицията ГЕРБ-СДС – проведе консултации с президента…
Президентът Илияна Йотова даде начало на консултациите с парламентарните групи в 52-рото Народно събрание. Първи…
18-годишен пешеходец е бил блъснат от автомобил рано тази сутрин в Стара Загора. Инцидентът е…
Софийското метро ще въведе временни ограничения по Линия 3 заради планирани ремонтни дейности и събития…
Верижна катастрофа с участието на три леки автомобила е станала в късния следобед на 4…
Leave a Comment