Голяма опасност от лавини има в Рила, Пирин, Витоша и Средна Стара планина. За това предупреди директорът на Планинската спасителна служба Радко Марков. Затова е добре тури.стите, които ще предприемат походи в планините, да познават добре маршрута и да се движат само по маркировката, пише „Монитор“.
„Също така телефоните им трябва да са заредени и да планират добре времето си, тъй като денят все още е кратък. Нека да са добре екипирани и да разполагат с лавинна лопатка и сонда. С промяната на времето снегът ще улегне и най-вероятно ще има подобрение на обстановката, но засега опасността от свличане на снежна маса е голяма“, коментира Марков.
Вчера е приключило и обучението на планинските спасители, което продължи четири дни. В същото време ПСС разполага и с 23 подготвени кучета, които могат да участват в спасителни операции.
Междувременно климатолози увериха, че големите студове отминават и през февруари не се очертават екстремно ниски температури. От вторник ни очаква затопляне, което ще продължи до събота. След това отново ни очаква малко по-хладно време и около 7 февруари ще има превалявания от дъжд и сняг.
„В никакъв случай обаче няма да има температури от порядъка на -10 и -15 градуса. Февруари е месец на контрастите, но през последните 15 години е сравнително топъл. Този ще бъде нормален, дори с температури малко по-високи от нормалните. Ще ни се стори топло на фона на студовете, които преживяхме“, обясни и климатологът доц. Георги Рачев.
Въпреки всичко януари не е успял да отбележи рекорди по отношение на
абсолютните минимални температури
Рекорди обаче има в друга категория – за продължителност на студеното време.
„София изпъква като полюс на студа през януари. Тук има два рекорда и това се случва веднъж на 20-30 години. Средната месечна температура е -5,8, което за последно се е случвало през 1947 година. В столицата това студено време се задържа продължително. Вторият рекорд е, че в периода между 7 и 11 януари средните денонощни температури бяха под -11 градуса. Това означава, че почти пет денонощия температурата не е минавала -10 градуса, което не е типично за България“, каза още доц. Рачев. Според него не бива да правим сравнение между сегашните зими и тези от 1963 година например, когато хората са имали възможност да останат по домовете си повече от седмица.
„А сега, в 21-ви век, има затворени пътища, има починали от студ хора и не можеш да пътуваш до даден курорт. Това не е често срещано явление“, добави климатологът.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment