Любопитно

Житолюб – мистериозната тайна на Лакатнишките скали

Една от най-големите атракции в Искърското дефиле са Лакатнишките скали, известни в по-далечното минало като „Осиковскио камик“ (по името на село Осиково – днес Миланово). При строежа на железопътната линия през Искърското дефиле, 1889, се появява станция Лакатник и от тогава хората започват да свързват скалите с близката гара.
В Лакатнишките скали се намира една от най-дългите пещери в България – Темната дупка, а в нейното подножие е карстовият извор „Житолюб“. Той е рожба на две подземни реки, които, минавайки през пещерата, се изливат в „Житолюб“ и от там се оттичат в река Искър. Дължината на този приток е 59 метра и затова има и твърдения, че „Житолюб“ е една от най-късите реки в България.

При поройни дъждове през него преминават до 1200 литра в секунда.

Изградена в серията пукнатини на района, Темната дупка е съставена от две основни галерии, съединени помежду си и от много напречни, като цялата система е разположена на 4 етажа, без да се смята първият, все още неоткрит етаж, по който тече подземната река. Тя се излива от дъното на подземното езеро и по тесен проход в западна посока минава под две от галериите и завива към извора „Житолюб“. Тази река се образува от водите на реките Петренска и Пробойница, които преминават през водните етажи на пещерата Темната дупка и през тесен сифон се изливат в извора в подножието на скалите.

Сифонът е с дължина 30 метра и не може да се стигне до неговия край, защото има нападали камъни.

Константин Стоичков- председател на ПК „Хеликтит“ София сподели, че през лятото членове на клуба са се гмуркали в сифона за тренировка.

„Житолюб“ е извор с непостоянен дебит, като голяма част от карстовите извори. При многоводие галериите не могат да поемат количеството вода и се образуват поне още два извора в сипеите под Темната дупка- от другата страна на ресторанта разположен там.

При екстремни валежи и снеготопене нивото на водата в подземната река се вдига толкова много, че изтича през водопад над входа на пещерата и през самия вход.

Изворът се използва за водоснабдяване – вероятно промишлено, защото има изкуствен бент, който вдига нивото на водата с 1.50 метра. Това е достатъчно, за да вдига общото ниво на водата в най-ниските части на Темната дупка почти до „Алпийска поляна“, намираща се в горната част на Лакатнишки скали.

Водата от извора не се ползва за битово водоснабдяване, защото е доказано, че в него се вливат потоци, които са замърсени. През 1983 година водата предизвиква епидемия от хепатит в района на Лакатник.

Източник: blitz.bg

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 5 дни
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 5 дни
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 1 месец
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца
  • Свят

Ще се прекрати ли системата all inclusive в Турция?

Една от любимите дестинации на българи може би вече няма да е толкова привлекателна. Отново…

преди 2 месеца