Държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“ взе пореден заем от Българския енергиен холдинг (БЕХ) – този път в размер на 45 млн. лв. През май дружеството получи друга финансова инжекция, след като БЕХ взе решение да увеличи капитала му с 49.550 млн. лв., с което апоритра остатъка от свое вземане от 2013 г. в размер на 65 млн. лв. Въпреки тази солидна подкрепа финансовото състояние на централата продължава да се влошава, като към деветмесечието на 2016 г. загубата му е 78.2 млн. лв.
За какво е новият заем
Средствата, които ТЕЦ-ът получава сега, са нужни за покриване на вноската във фонд „Сигурност на електроенергийната система“, в който се събират 5% от приходите на всички производители на енергия и просрочените задължения към „Мини Марица-изток“. Фондът беше създаден през август миналата година като една от мерките за справяне с растящите дефицити на Националната електрическа копания (НЕК). Идеята е със събраните пари да се покриват разходите на НЕК за закупуването на енергия по дългосрочни договори и преференциални цени.
За малко над два месеца – от края на юли до края на септември, вноската, която ТЕЦ „Марица-изток 2“ е натрупала към фонда, е 33.063 млн. лв., а до края на годината очакванията са тя да достигне 44 млн. лв. Към средата на октомври централата дължи и лихви заради забава на тези плащанията в размер на 1.951 млн. лв., става ясно от решението на КЕВР, с който исканият заем е одобрен. Отделно в края на миналата година и първите седем месеца на тази централата е натрупала и сериозни задължения към „Мини Марица-изток“. От отчета за компанията за деветмесечието става ясно, че просрочените задължения са в размер на 82.7 млн. лв.
Със средствата от заема реално ще бъдат погасени 35 млн. лв. към фонда, които са били дължими към края на септември, и близо 10 млн. лв. от просрочените задължения към „Мини Марица-изток“.
Финансови перспективи
Новият междуфирмен заем е със срок на действие до 2020 г., като гратисният период е от датата на усвояване до края на ноември 2017 г. Основният лихвен процент по кредита е 5.125 с надбавка от 0.35%, определена от съвета на директорите на БЕХ. Наказателната лихва в случаи на просрочие пък е основният лихвен процент + 10%. През погасителния период вноската, която централата трябва да плаща на БЕХ, е 205.3 хил. лв., а след него – 1.394 млн. лв. В решението на КЕВР се посочва, че прегледът на финансовото състояние на дружеството показва, че то не разполага с достатъчно оборотни средства за обслужване на текущите си задължения, а собственият капитал не покрива нито тях, нито дългосрочните му задължения.
Освен това за 2016 и 2017 г. централата прогнозира да излезе на загуба (виж таблицата), но до 2020 г. очакванията са да излезе на печалба, която в края на периода ще достигне 10.3 млн. лв. Oсновната причина за този оптимизъм е прогнозата, че приходите от студен резерв ще нараснат четири пъти до 119 млн. лв.
Източник: capital.bg
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment