Езерото Урмия в Иран някога бе вторият най-голям подобен воден басейн на планетата, но сега е почти пресъхнало. През последните няколко десетилетия обемът му е намалял с 80 процента.
Ново изследване за пръв път фокусира вниманието върху причините за намаления му обем. Заключенията на учените са, че са виновни човешката дейност и климатичните промени. Без значителен приток на вода, свръхсоленето езеро се свива и водата му се изпарява. Именно това се случва с Урмия – по-малко вода се влива в езерото, пише Блиц.
Изследването на учени от Международния институт за приложен системен анализ във Виена навежда на мисълта, че комбинацията от климатични промени и нараснало търсене на водоизточници от хората е допринесла за намаления приток на вода в езерото. Между 1960 г. и 2010 г. той е намалял с 48 процента. Компютърни симулации показаха, че климатични промени – суша и повишаване на температурите, са виновни за около 60 процента от това намаляване. Останалите 40 процента се обясняват с човешка намеса, свързана с отклоняване на вода за напояване.
„Спасяването на езерото Урмия изисква усилия на национално ниво за подобряване на водоснабдяването и международно сътрудничество за справяне с проблема, свързан с климатичните промени“, заяви ръководителят на екипа Сомайех Шадкам от Международния институт за приложен системен анализ във Виена и университета във Вагенинген, Холандия. Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Great Lakes Research.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment