Свят

Руски учени доказаха: Нацисти е имало и на Северния полюс (ВИДЕО)

Руски учени откриха нацистка военна база на Северния полюс. Обектът се намира на остров Александър и е построен през 1942 г., година след влизането на Адолф Хитлер в Русия, предаде БГНЕС.

Тя е служела за тактическа метеорологична станция и е носила името „Schatzgraeber“ (ловец на съкровища – бел. ред.). Нейната дейност е преустановена, след като учените, работещи в нея, са се отровили с месо на бяла мечка през 1944 г., пише в. „Индипендънт“.

Открита е отново 72 години по-късно, като в нея са намерени близо 500 предмета от времето на Втората световна война, сред които и добре запазени документи. По-голяма част от находките са в добро състояние най-вече благодарение на ниските температури.

Остров Александър е играел важна роля за нацистката армия по времето на войната, тъй като метеорологичните доклади, изготвяни там, са били от съществено значение за разполагането на войници, кораби и подводници.

Според някои името на базата „Schatzgraber“ навежда на мисълта, че тя може да е имала тайна мисия, и по-конкретно – търсене на древни реликви.

Дълги години остров Александър е спорна територия, но в момента е част от Русия, като се смята, че Москва иска да построи на него своя собствена военна база.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди един ден
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди един ден
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 2 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 2 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 2 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 2 дни