Китай разработва система за промяна на метеорологичните усовия

21

Снимка: ChinaFotoPress/Getty Images

Китай обяви поредния си мегапроект, по който ще работи в бъдеще.

Страната разработва система за промяна на метеорологичните условия, която да осигури повече и по-чести валежи в Тибетското плато – най-големият източник на прясна вода в Азия, пише news.bg.

Технологията включва изграждането на огромна система от горивни камери в Тибетските планини, които да увеличат валежите в региона с до 10 милиарда кубични метра годишно, което е около 7% от общата консумация на вода в Китай, се посочва в проучване, свързано с проекта и цитирано от South China Morning Post.

Десетки хиляди такива камери ще бъдат поставени на избрани места на територията на Тибетското плато. Те ще трябва да предизвикат валежи, които да покриват обща площ от около 1,6 милиона квадратни километра или три пъти колкото Испания.

Камерите ще горят твърдо гориво с цел да се произвежда сребърен йодид, който е химическо вещество със структура много близка до тази на леда. Съоръженията ще бъдат поставени под стръмни планински върхове, като ще бъдат обърнати към въздушните течения на влажния мусон от южна Азия.

Когато вятърът достигне планината, ще се създава течение, което ще изпраща частиците сребърен йодид в облаците и ще предизвиква валежи от дъжд и сняг.

„Към момента има повече от 500 камери, разположени по склоновете на Тибет, Синдзян и други райони с цел да се изпробва технологията. Данните, които досега сме събрали, говорят за много обещаващи възможности“, посочват изследователите, които работят по проекта.

Към момента с технологията е заето държавното китайско дружество China Aerospace Science and Technology Corporation. Експертите от компанията са конструирали камерите, като са използвали за целта най-модерни двигатели за военни ракети.

Според очакванията разходите по осъществяването на проекта няма да бъдат толкова големи, като производството и инсталирането на една такава камера струва 50 000 юана или 8000 долара.

Докато тази идея не е нова, като държави като САЩ вече са провеждали подобни тестове, Китай е първата в света, която иска да приложи технологията в такива мащаби.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама