През годините бизнесът с джип-транспорта в Рила е много печеливш, но директорът на НП „Рила“ заяви, че има огромен проблем със Седемте рилски езера. Ето защо се спира достъпа на джипове до тях, считано от 1 юли до края на септември.
Спират достъпа на джипове до Седемте рилски езера от 1 юли до края на септември. Ограничават и броя на туристите, заради заблатяването на езерата и ерозията на терена. Последните резултати от проучване сочи, че състоянието на езерата е обезпокоително и те постепенно изчезват, предаде bTV.
Началната станция на лифта за Седемте рилски езера обикновено е мястото, от което нерегламентирно, пълни с туристи, към планината тръгват десетки джипове. В подножието на езерата, туристите масово не одобряват такъв вид транспорт в Рила.
Владимир Милушев, директор на НП „Рила“, споделя, че наистина има проблем с езерата. „Губим ги, това е доказано научно. Причината е засиленият човешки натиск – ерозията на пътеките, част от тях нерегламетирани, по тях се свличат земни маси“, обясни той.
Според туристи джиповете са излишни и представляват допълнитено замърсяване и шум.
През годините бизнесът с джип-транспорта в Рила е много печеливш. За едно лято нелегалните превозвачи прибират хиляди левове – без да плащат данъци, и без да спазват никакви закони.
Не само джиповете обаче са проблем за Рила. Според туристите дейностите, които от Националния парк предприемат в името на това да насочат само в определени маршрути потокът от туристи, са недообмислени и също може да имат тежки последствия за природата.
С всяка година влиянието, което човешкото присъствие оказва върху природата в Рила се увеличава. Затова вече се чуват и призиви да се търсят начини за намаляване на туристите в планината.
От Парк „Рила“ за поредна година предупреждават, че е забранено къпането и като цяло навлизането в седемте рилски езера. Очевидците на подобни нарушения, които най-бързо и сигурно заблатяват езерата, могат да подават сигнали на горещите телефони в дирекцията на парка.
По публикацията работи: Пламена Сутева