Костадин Ангелов с доклад пред парламента за мерките, които държавата е предприела

122

Здравният министър Костадин Ангелов дава отчет пред депутатите за мерките, които държавата е предприела срещу Covid-19

Той чете доклад за всичко, което държавата е предприела за борбата с вируса.

„Още в началото на епидемията през март, бяха определени болници в страната за пациенти с Covid-19. За ограничаването на вируса бяха отменени профилактичните прегледи, ваксинации, плановите операции“, припомни на депутатите министър Ангелов.

Той каза още, че през лятото е бил изготвен и план за действие, както и създаването на адекватна организация за ограничаване на разпространението на заразата. Там били разиграни и различни сценарии за действие при епидемиологичната обстановка.

„Тези сценарий са при 14-дневна заболяемост“, отчете министър Ангелов.

Имало и четвърти сценарий, който включвал триажни фургони, увеличаване на болничния капацитет с 20% и определянето на лечебни заведения, които да отделят минимум 50% за лечение на заразени с Covid-пациенти.

„За лечението на пациенти, които не са заразени, се определя лечение в т.нар. чисти болници“, допълни той.

„Въвеждането на мерките може да става на териториален принцип или на национален. Това става със заповед на главния държавен здравен инспектор. Дейността на центровете на Спешна помощ се подпомага и координира с нарочно създадени центрове на местно ниво“, припомни още министърът на здравеопазването.

„Към 12 ноември потвърдените случаи са 87 311, като от тях 58 699 са активни. 26 714 са излекуваните. В момента4478 души са настанени в болница, от тях 276 в интензивни структури. 3459 е заболелият медицински персонал“, съобщи актуалните данни проф. Ангелов.

Той съобщи и, че най-много са заразените в активна възраст между 30 и 69 години.

„В изпълнение на плана се предвижда да се предоставят 50 млн. лв. за лечебни заведения, които ще осигурят над 50% от капацитета си за лечение на коронавирусно инфектирани“, припомни на депутатите здравният министър.

Допълнително са предоставени средства, с които ще се осигури закупуването на бързи антигенни тестове. Общата сума е 15 млн. лв. и е от бюджета на здравното министерство, допълни проф. Костадин Ангелов. Той припомни на народните представители, че са осигурени средства и за допълнително възнаграждение на даващите извънредни дежурства служители, както и на тези, работещи на първа линия. Нетното възнаграждение е 1000 лв., изтъкна проф. Ангелов.

За поне 6 месеца системата е обезпечена със спирт, дезинфектанти и лични предпазни средства, направи важното съобщение министърът.

„В лечебните заведения в страната към 31 декември 2019 г. на трудов договор в системата на здравеопазването работят 125 549 души, а 26 612 са практикуващите лекари. Страната ни е с втория най-нисък дял на медицинските сестри в ЕС след Гърция по данни на Евростат“, каза Костадин Ангелов.