Учени: Човешкият мозък не може да възприема света обективно

98

Американски неврофизиолози и психолози доказаха, че човек по принцип не е способен обективно да възприема обкръжаващата го реалност, предаде ТАСС

Учените стигнали до този извод след експеримент с доброволци, които трябвало в различни условия да определят формата на две монети, съобщи пресслужбата на университета „Джоне Хопкинс“. позовавайки се на статия в списанието на Националната академия на науките на САЩ, предава БТА.

„Философите столетия наред обсъждат дали е възможно човек обективно да възприеме обкръжаващия го свят и как неговите предубеждения или положение в пространството влияят на този процес, ние проведохме серия експерименти, за да разрешим тези философски диспути“, каза доц. Чаз Файърстоун от университета „Джоне Хопкинс“ в Балтимор.
Много учени смятат, че човешкият мозък много силно променя възприятието на звуци или изображения, като буквално доразвива и „дописва“ възприетото.
При експеримента си Файърстоун и колегите му поставяли монета на пиедестал, записвали я с видеокамера от различен ъгъл и подготвили поредица от видеозаписи, като използвали компютърни модели на монетата в различна форма и оцветяване.
Експериментът бил проведен сред доброволци, набрани през социалните мрежи. Те били запитани къде е разположена овалната монета, като им дали кратко време за отговор. На някои от изображенията формата на монетата била очевидна, а на други било доста сложно да се определи формата й.

Първоначално учените очаквали, че участниците ще се справят лесно със задачата, стъпвайки върху общоприетите представи за това, че човек се ръководи от идеализираните представи за облика на предметите, а не толкова на конкретното изображение. Експериментът обаче показал, че това съвсем не е така. На практика всички доброволци изпитали трудности при определяне на формата на елипсовидна монета, ако до нея била поставена кръгла монета.

„Резултатите от експеримента силно ни удивиха. Очаквахме, че „обективните“ идеализирани образи напълно ще потиснат характерните особености на субективното възприятие. Подобни опити за добър пример за това как философските идеи могат да повлияят на развитието на психологията и неврофизиологията“, отбелязва Файърстоун.

По публикацията работи: Ивайла Андонова

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама