Категории България

Прокурори от Окръжна прокуратура – Бургас си направиха самоотвод по делото за „ВиК Бургас“

Окръжната прокуратура в Бургас излезе с официално становище по повод засиления обществен и медиен интерес към досъдебното производство, свързано с дейността на „ВиК Бургас“ ЕАД. Случаят е под специалното наблюдение на прокуратурата заради мащаба на разследването.

Делото е прехвърлено към Бургас

Разследването се води от ГДБОП за престъпление, свързано с организирана престъпна група по Наказателния кодекс. Първоначално то беше поверено на Софийската градска прокуратура, но на 23 юли 2026 г. материалите бяха прехвърлени по компетентност към Бургас.

Причината е, че събраните до момента доказателства сочат към престъпни деяния, извършени на територията на областта, което по закон налага намесата на местната Окръжна прокуратура.

Прокурорите в Бургас поискаха самоотвод

След постъпването на делото в Бургас разпределените магистрати от ОП-Бургас са поискали самоотвод, позовавайки се на чл. 47, вр. с чл. 29, ал. 2 от НПК. Апелативна прокуратура – Бургас е приела исканията за основателни и ги е уважила.

От прокуратурата уточняват, че в мотивите за самоотводите не се посочва каквато и да е свързаност на магистратите с лица, евентуално замесени в разследването. По делото все още няма привлечени обвиняеми.

Разследването продължава

От Окръжна прокуратура – Бургас посочват, че ще продължат да изпълняват задълженията си по случая безпристрастно, обективно и в съответствие със закона. Разследването на ГДБОП продължава.

Предстои да стане ясно дали събраните доказателства ще бъдат достатъчни за повдигане на конкретни обвинения, свързани с източване или други злоупотреби в дружеството.

В началото на юли органите на МВР арестуваха служители на ВиК-Бургас, сред които и изпълнителният директор на дружеството.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Министерството на отбраната търси средства за лечението на дъщерята на капитан Венцислав Дункин

Общността отново се обединява в подкрепа на детето на един от българските военнослужещи. Министерството на…

преди 26 минути
  • България

Министерството на отбраната поиска подкрепа за лечението на дъщерята на кап. Венцислав Дункин

Общността отново се обединява в подкрепа на детето на един от българските военнослужещи. Министерството на…

преди 26 минути
  • България

Прокурорите в Бургас се отведоха по делото за „ВиК Бургас“

Окръжната прокуратура в Бургас излезе с официално становище по повод засиления обществен и медиен интерес…

преди 56 минути
  • България

Йотова обнародва Бюджет 2026 и отказа вето заради финансовата стабилност

Президентът на България Илияна Йотова обнародва законопроекта за държавния бюджет за 2026 г. и не…

преди един час
  • България

Учени изследват останки от праисторически мамут, изплували от Дунав край Ряхово

Рекордно ниските нива на Дунав доведоха до неочаквано откритие край русенското село Ряхово. Жител на…

преди 2 часа
  • България

БНБ отчита ръст на ипотеките, а експертите предупреждават за риск при потребителските кредити

Финансовият сектор в България отчита силен ръст при кредитирането на домакинствата. По данни на Българската…

преди 3 часа