Разследването на случая с хижа „Петрохан“ навлиза в решаваща фаза. В ефира на бТВ криминалният психолог Тодор Тодоров, който е участвал частично по случая, заяви, че основната картина вече е изяснена.
По думите на Тодоров петмесечният срок за събиране на доказателства е оправдан заради сложния терен и спецификата на разследването. Той посочи, че прокуратурата ще прецени кога и какви подробности да огласи.
Експертът добави, че част от обществените спекулации се дължат на липсата на пълна информация и на опити за личен пиар. Според него институциите също са допуснали грешка, като не са комуникирали последователно с обществото.
Тодоров потвърди, че по време на груповите ритуали в хижата са били използвани халюциногенни вещества, включително напитката аяхуаска, популярна в Южна Америка.
Той обясни, че тези вещества могат да доведат до силно променено състояние на съзнанието, при което човек губи контрол върху поведението си. По думите му в такава ситуация водещият на ритуала може да получи много силно влияние върху участниците.
В същия разговор Тодоров коментира и издирването на 11-годишната Наталия, за която се предполага, че е с бившия приятел на майка си. Според него, когато извършителят познава добре района и има опит в укриването, работата на органите на реда става значително по-трудна.
Експертът предупреди, че при дълъг престой в изолация с извършителя е възможно детето да е изградило силна психологическа връзка с него. Той каза, че е вероятно да има елементи на т.нар. Стокхолмски синдром.
Тодоров призова гражданите при забелязване на издирваните лица да не действат самостоятелно, а незабавно да подадат сигнал на телефон 112. По думите му опит за самостоятелна намеса може да завърши трагично.
Министерството на образованието и науката публикува резултатите от второто класиране за прием в 8. клас.…
Влак и тежкотоварен автомобил се сблъскаха на железопътен прелез край каспичанското село Златна нива, съобщиха…
Министерството на образованието и науката публикува проекти за обществено обсъждане, които предвиждат промени в националното…
Луксът в Монако вече не изглежда толкова недостижим, колкото се смяташе досега. Проверка на агенция…
Пловдив преживя една от най-тежките бури в съвременната си история. Проливен дъжд, мощна градушка и…
След серия от поройни дъждове, разрушителни градушки и силни бури, които нанесоха значителни материални щети…
Leave a Comment