Категории България

ДПС иска документи по PNR-гейта, Демерджиев отхвърли сигналите като безплодни

Депутатът от ДПС Калин Стоянов съобщи, че е подал сигнал до изпълняващия функциите главен прокурор и до ръководството на Софийската градска прокуратура за информация, до която е получил достъп по случая, известен като „PNR‑гейт“.

Сигналът е изпратен от Страсбург

В публикация в социалните мрежи Стоянов посочва, че е изпратил сигнала по електронен път от Страсбург, където е на работно посещение заедно с представители на парламентарната група на ДПС и провежда срещи с евродепутати и представители на различни политически семейства.

По думите му получената информация сочи, че през последните дни в МВР, ДАНС и ГДБОП се извършват действия по премахване на електронни данни и системни записи, които биха могли да имат отношение към разследването за предполагаемо неправомерно използване на информация от системата PNR.

Според Стоянов има данни, че на служители, свързани със случая, е било разпоредено да не коментират темата, както и да бъдат заличени логове, журнали и други системни следи, свързани с достъпа до PNR системата и съпътстващите информационни масиви. В сигнала си до прокуратурата той предупреждава за риск от унищожаване на доказателства.

Темата беше поставена и в пленарната зала от депутата от ДПС Хамид Хамид, който поиска съдействие от председателя на Народното събрание Михаела Доцова за получаване на документи, свързани с изнесената информация за полетите на лидера на партията Делян Пеевски. Хамид заяви, че вътрешният министър Иван Демерджиев е поел ангажимент да предостави всички документи, на които се основават твърденията му, но това още не е направено.

По думите му част от информацията, представена от министъра, вече е поставена под съмнение от официални данни, получени от турските власти. Демерджиев коментира сигнала на Стоянов с думите, че няма време да чете „безплодните сигнали“ и че нито един от тях не е съдържал нещо релевантно. Той добави, че подаването на сигнал от Стоянов е „индикация за натискане на бутон от страна на Пеевски“.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Сръбският съд одобри екстрадицията на Стоян Мавродиев, решението няма да се обжалва

Сръбският съд е разрешил екстрадицията на Стоян Мавродиев в България. Решението е взето на закрито…

преди 22 минути
  • България

ВВС транспортираха бебе за лечение в Рим със C-27J Spartan

Военновъздушните сили на България изпълниха три задачи за пациентска евакуация в рамките на три дни,…

преди един час
  • България

Юни 2026 е най-горещият юни в Западна Европа от началото на измерванията

Западна Европа регистрира най-топлия юни от началото на метеорологичните измервания, показва анализ на учени от…

преди един час
  • България

Президентството и културни дейци почетоха Надежда Захариева след кончината ѝ

Българската литературна и културна общност скърби за поетесата, писателка и общественичка Надежда Захариева. След новината…

преди 2 часа
  • България

Атанасова: Между 5 и 8 април бях само в Турция, публикува официален документ

Конституционният съдия Десислава Атанасова публикува официална позиция по повод твърдения за нейни полети до Дубай…

преди 4 часа
  • България

Издирват управителя на хлебозавод в Павликени, проверяват версия за отвличане

54-годишният Димитър Георгиев, управител на частен хлебозавод в Павликени, е в неизвестност вече второ денонощие.…

преди 4 часа