В неделя се очаква значително повишение на температурите, като на места термометрите ще достигнат 37 градуса по Целзий. Националният институт по метеорология и хидрология е обявил жълт код за опасни горещини за 14 области в страната.
Областите с предупреждение
Жълтият код е в сила за Видин, Монтана и Враца, както и за Плевен, Велико Търново, Русе и Силистра. Предупреждението важи още за Кюстендил и Благоевград, както и за Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Ямбол.
Жълтият код е предупреждение за метеорологични явления, които могат да бъдат опасни. При високи температури се препоръчва повишено внимание, особено за деца, възрастни хора и хора с хронични заболявания.
Сред основните мерки са прием на повече вода, избягване на сладки и алкохолни напитки, стоене на закрито или на сянка в най-горещите часове между 11:00 и 16:00 часа, носене на леки и светли дрехи, хидратация с хладки душове или вани и консумация на лека храна, предимно плодове и зеленчуци.

