Министър-председателят Румен Радев заяви твърда позиция преди началото на редовното заседание на Европейския съвет в Брюксел. Той подчерта, че България е готова да блокира 21-вия пакет от санкции срещу Руската федерация, ако те застрашават критични сектори от българската икономика.
Основната причина за евентуалното вето е защитата на ключови за страната инфраструктурни и производствени обекти. България вече е заявила, че няма да допусне санкции, които ще навредят на българската икономика, посочи Радев. Той изтъкна рискове за работата на „Лукойл Нефтохим Бургас“, за доставките на резервни части за софийското метро и за вноса на торове, за който предупреждава Министерството на земеделието.
Радев се противопостави и на включването на патриарх Кирил в санкционните списъци на ЕС. По думите му политиката и религията не бива да се смесват, а времето на „кръстоносните походи“ е отминало. Той добави, че за него е важна Руската православна църква, тъй като руското православие има принос за освобождението на България, и подчерта необходимостта от позиция и на Българската православна църква.
Въпреки съпротивата срещу определени икономически санкции, премиерът Радев заяви, че България няма да възпрепятства общите европейски решения за Украйна. София ще подкрепи преговорния процес за членство на Украйна в Европейския съюз, като според него реформите, предприемани от Киев, трябва да бъдат насърчавани.
По време на разговорите в Брюксел основен акцент е укрепването на европейската конкурентоспособност. България ще настоява за равнопоставен достъп до новия фонд за конкурентоспособност, за да не бъдат изолирани по-малко развитите държави в Съюза. Нашата роля е да търсим партньори и да не допуснем по-малко развитите държави като нас да нямат достатъчно достъп до участие в този фонд, каза министър-председателят.
В последните дни на юли в България се очаква редуване на нормални летни температури с…
Вчера Главният секретар на Министерството на вътрешните работи издаде разпореждане за незабавни и засилени контролни…
От МВР потвърдиха, че товарният автомобил, в който се удари лека кола в събота край…
В събота малко след обяд на околовръстното шосе на Шейново стана пътен инцидент, при който…
Утрешният ден ще започне с развитие на купесто-дъждовна облачност над Северозападна България още от сутринта.…
Главният секретар на Министерството на вътрешните работи е разпоредил незабавното въвеждане на засилени мерки за…
Leave a Comment