Категории България

Парламентът увеличи тавана на държавния дълг с до 3,8 млрд. евро

На второ четене Народното събрание прие промени в т.нар. удължителен бюджет за 2026 г., с които се разрешава увеличение на тавана на държавния дълг с до 3,8 млрд. евро. Мярката цели да осигури стабилност на публичните финанси до окончателното приемане на Закона за държавния бюджет за 2026 г.

Причините за новия дълг

Основната цел на финансовата мярка е покриването на бюджетния дефицит. Средствата ще бъдат използвани и за префинансиране по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, съобщава БТА.

Законодателните промени позволяват поемане на държавен дълг в същия размер и за нуждите на касовото управление и разплащанията на бюджетните организации. Условието е тези задължения да бъдат изплатени до края на текущата бюджетна година.

Решението за промяна в бюджетната рамка беше прието с подкрепата на 137 народни представители. „За“ гласуваха депутатите от „Прогресивна България“ (122) и ДПС (15).

Против бяха 44 народни представители от „Демократична България“, „Продължаваме промяната“, „Възраждане“ и един депутат от „Прогресивна България“. Групата на ГЕРБ-СДС се въздържа, като регистрира 17 гласа „въздържал се“.

В рамките на същата законодателна инициатива Министерският съвет получи мандат да преговаря и да сключи споразумение с Европейската комисия за заем в размер на 3 261 700 000 евро.

Финансирането е насочено към подкрепа по линия на Инструмент „Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост“. Споразумението подлежи на последваща ратификация от парламента.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

До края на юли се редуват летни дни, захлаждане и валежи

В последните дни на юли в България се очаква редуване на нормални летни температури с…

преди един час
  • България

МВР започва засилени проверки на товарните автомобили в цялата страна

Вчера Главният секретар на Министерството на вътрешните работи издаде разпореждане за незабавни и засилени контролни…

преди 2 часа
  • България

Двама загинаха при катастрофа край Дупница, тирът не е нарушил закона

От МВР потвърдиха, че товарният автомобил, в който се удари лека кола в събота край…

преди 3 часа
  • България

Млад шофьор се обърна по таван след рязко спиране пред камера за скорост

В събота малко след обяд на околовръстното шосе на Шейново стана пътен инцидент, при който…

преди 21 часа
  • България

Следобедни валежи и гръмотевици на много места, температурите до 34°

Утрешният ден ще започне с развитие на купесто-дъждовна облачност над Северозападна България още от сутринта.…

преди 21 часа
  • България

Засилват контрола на товарните автомобили с общи проверки на полиция и „Автомобилна администрация“

Главният секретар на Министерството на вътрешните работи е разпоредил незабавното въвеждане на засилени мерки за…

преди 22 часа