Природна стихия с невиждани мащаби порази животновъдството край Калофер. Мълния уби десетки крави и телета, които са търсили подслон под дърво по време на буря в местността Старчовец. Собственикът на стадото Петър Ников е в шок, след като за минути губи една трета от поминъка си.
Общо 27 животни – 17 крави и 10 телета – са поразени при инцидента. По думите на Петър Ников мълнията е ударила първо в камък, а след това електрическият разряд се е разпространил по земята и е убил животните на място. Според него подобен случай не е помнен в Калофер.
Щетите са оценени на около 30 000 евро. Сред загиналите животни е и крава, която Петър е отглеждал в продължение на 18 години.
„Дядо ми, на който съм кръстен, ми даде това теле. От малко съм го отгледал. От там започнах да доя мляко, да продавам и така постепенно събрах стадото си“, казва фермерът. В стадото е имало и породист бик на стойност 3000 евро, който също е сред жертвите.
Трагедията е още по-тежка, защото Ников е планирал да продаде част от стадото само след два дни. През годините той е губил отделни животни при нападения от мечки или при природни бедствия, но сегашната загуба е най-голямата в досегашната му практика.
Животните на Петър Ников се отглеждат по екологичен начин на планински пасища, което изисква значителни усилия и инвестиции. Колегата му Румен Стоянов призова държавата за спешна намеса и помощ.
„Това е моментът да призовем колегите животновъди и най-вече държавата да помогнат. Загубата за стопаните е огромна“, подчертава Стоянов. Петър Ников също се надява на подкрепа, тъй като оцеляването на стопанството му след удара е поставено под сериозен риск.
След протест на Софийска градска прокуратура Софийският апелативен съд измени присъдата по наказателно дело за…
Софийският апелативен съд увеличи наказанията по дело за тежко посегателство срещу журналиста С.А., извършено в…
Министърът на външните работи Велислава Петрова-Чамова отхвърли твърденията, че позицията на България спрямо Украйна ще…
Жители и природозащитници в Синеморец алармират за напрежение около планираното изграждане на къмпинг в непосредствена…
В Горна Оряховица беше задържан 40-годишен мъж от село Върбица за нарушаване на съдебна заповед…
В Горна Оряховица беше задържан 40-годишен мъж от село Върбица за нарушаване на съдебна заповед…
Leave a Comment