Държавата е иззела неизразходваните към 3 юни средства по сметките на около 300 държавни образователни институции в страната. Информацията е потвърдена от Министерството на образованието и науката.
Новината е предизвикала притеснение сред директорите на училища. В Хасково ръководствата на професионалните гимназии по лека промишленост и по туризъм съобщават за празни сметки и затруднения.
„В първия момент наистина много силен шок изживяхме“, казва Траяна Николова, директор на Професионалната гимназия по лека промишленост „Райна Княгиня“ – Хасково.
Лидия Педалова, директор на Професионалната гимназия по туризъм „Александър Паскалев“ – Хасково, посочва, че училището се е обезпокоило най-вече заради учебните практики по производство на хляб, сладки и хлебни изделия и кетъринг. По думите ѝ ежедневно се доставят продукти от партньорски фирми и остава неясно дали ще могат да се плащат фактурите.
Отнемането на лимитите по сметките на държавните училища е извършено със заповед на министрите на образованието и финансите. Това става ясно от писмо, изпратено до училищните ръководства чрез инспектората по образование.
В писмото се посочва, че мярката е предприета „с оглед на по-ефективно управление на публичните разходи до приемането на закона за държавния бюджет за 2026 година“, като служебно се отнема неизразходеният към 3 юни лимит за плащания.
В условията на финансова несигурност училищата приоритизират най-належащите плащания.
„Плащаме належащото, всичко друго отлагаме“, казва директорката на ПГЛП „Райна Княгиня“.
Директорката на ПГ по туризъм уточнява, че училището вече е разплатило STEM проекта, при който сумите към фирмите са били по-големи. По думите ѝ сега очакват бюджетът да бъде отпуснат и законът да бъде приет, за да могат да поемат и текущи ремонти.
От Министерството на образованието уверяват, че мярката е временна и ще действа до приемането на държавния бюджет за 2026 година. Тя засяга само държавните образователни институции.
Месечните лимити за плащания ще продължат да се превеждат всеки месец към образователните институции, както досега. Според министерството училищата няма да останат без средства за текущи разходи през месеца.
Първите дни от новата седмица ще бъдат предимно слънчеви, но с локални промени и краткотрайни,…
Тежка трудова злополука стана в Разградско, след като 36-годишен мъж от село Владимировци загуби дясната…
Слабо земетресение е регистрирано тази сутрин в близост до Разград, на около 130 км от…
С настъпването на пролетта и лятото много хора се насочват към паркове, гори и планини…
Необичаен сигнал е предизвикал тревога в общинските служби на Стара Загора през изминалата нощ. Около…
Неделята ще бъде предимно слънчева и топла, с максимални температури до 30 градуса по Целзий.…
Leave a Comment