Ръководството на „ТЕЦ Бобов дол“ ЕАД излезе с официално становище по повод наложената от Министерството на околната среда и водите принудителна административна мярка за временно спиране на Енергиен котел №2. От дружеството заявяват, че екологичната модернизация е приоритет, но изразяват тревога за сигурността на енергийната система в момента.
От централата посочват, че 70% от мощностите вече са рехабилитирани или са в последен етап на обновление. Планиран е ремонт и на втория блок, а целта е дружеството да възстанови доверието на обществото и институциите. По думите на ръководството са направени значителни инвестиции за трансформацията на централата.
Ключова цел остава завършването на газовото трасе през 2027 г., въпреки забавяне заради форсмажорни обстоятелства през изминалата година. Компанията работи и по внедряването на природен газ, водород и развитието на собствен фотоволтаичен парк.
От „Бобов дол“ уточняват, че мярката е временна и засяга само котел №2. Според тях обаче има риск за енергийната стабилност, тъй като котел №1 е в планов ремонт до края на септември. При спиране на втори блок централата остава без резервна заместваща мощност при евентуална авария на блок №3 до отмяната на мярката.
Ръководството посочва три причини за значението на централата за националната икономика: основното електрозахранване на София, ролята ѝ в енергийния микс на страната и стабилността на електроенергийната система при нарастващия дял на енергията от възобновяеми източници. ТЕЦ „Бобов дол“ заявява готовност да предложи мерки пред компетентните органи, а техническите екипи ще използват периода на престой за обследване и допълнителни подобрения. За мениджмънта приоритет остават запазването на заетостта на близо 1000 служители и енергийната независимост на страната.
През предстоящата седмица времето в България ще се характеризира с температурни колебания и възможност за…
Животът на няколко души е бил застрашен днес следобед при инцидент на Подбалканския път в…
Въздушното пространство на България е под засилена охрана. До края на юли традиционната схема с…
Областният управител на Добрич Руслан Томов посети мястото, където дрон се самовзриви и падна на…
Вчера на територията на цялата страна се проведе специализирана полицейска операция за спазване на Закона…
Сутрешният брифинг на премиера Румен Радев съобщи за нахлуване на дрон в българското въздушно пространство.…
Leave a Comment