Служители на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) извършиха проверка в търговски обект в Хасково и спряха от продажба над 500 кг храни от животински и неживотински произход. Мярката е наложена заради липса на задължителна информация за безопасността на потребителите.
Проверката е показала пропуски в търговската документация и етикетирането на стоките. Сред установените нарушения са липса на етикети на български език, липса на данни за производителя и произхода на продуктите, както и липса на изискваните документи за проследимост.
Общото количество на възбранените стоки надхвърля половин тон. Сред тях има над 238 кг сирене, кашкавал и масло, още 60,5 кг други млечни продукти, над 16 кг готови месни изделия и 220 кг ориз, булгур, леща и други сухи храни.
Цялото количество е възбранено за продажба незабавно. За установените нарушения БАБХ предприема административни мерки и предстои съставяне на актове. Търговците са поканени да се явят пред контролните органи за оформяне на документите в законоустановения срок.
От БАБХ посочват, че засиленият контрол върху търговията с храни продължава в цялата страна. Целта е да се защитят здравето и интересите на потребителите и да не се допуска на пазара стока с неясен произход и липсваща информация.
Поредното заседание на Общинския съвет във Варна премина без ясно решение по редица важни обществени…
Според последните данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) днес, 26 юни, времето…
Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ обяви готовност за протестни действия заради проектобюджета за 2026 г.…
Комисията за защита на конкуренцията започна предварително проучване за ценообразуването на летище „Васил Левски“ в…
От 1 юли всички пенсии в страната ще бъдат официално осъвременени, съобщиха от Министерството на…
България е сред най-достъпните държави в Европа по отношение на потребителските цени. Данни на Евростат…
Leave a Comment