Категории България

В София откриха паметник на Елисавета Багряна

В София бе открит паметник на една от най-значимите фигури в българската литература на ХХ век — Елисавета Багряна. Монументът е поставен в двора на 51-во Средно училище, което носи името на поетесата, и е изработен от скулптора Димо Бойчев.

Почит към поетеса с трайно място в българската култура

Изборът на мястото не е случаен, тъй като училището е свързано с името на Багряна вече 35 години. Според организаторите паметникът е символ на уважение към нейното творчество и към ценностите, които тя отстоява през живота си.

Елисавета Багряна, родена като Елисавета Любомирова Белчева, е поетеса, преводач и автор на книги за деца. Стиховете ѝ са превеждани на над 20 езика и са издавани в редица държави, сред които Италия, Швеция, Полша, Румъния и Франция.

Родена е в София на 29 април 1893 г. Завършва славянска филология в Софийския университет и още с дебюта си през 1915 г. започва дългия си творчески път. Сред най-известните ѝ книги е „Вечната и святата“, издадена през 1927 г.

Багряна умира на 23 март 1991 г. в София, малко преди да навърши 98 години. Новият паметник в 51-во СУ напомня за мястото ѝ в българската литература и културна памет.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

ГДБОП разкри схема за фишинг измами с помощта на изкуствен интелект

ГДБОП съобщи за разкрита схема за фишинг измами, при която престъпници са източвали банкови сметки…

преди 8 минути
  • България

Прокуратурата иска постоянен арест за мъж, задържан с 19 дози фентанил в София

Мъж е задържан в София, след като у него са открити 19 дози фентанил, съобщиха…

преди 9 минути
  • България

Кола се преобърна край Върбак, 21-годишна жена е в болница

Тежка катастрофа стана вчера вечерта на главния път Силистра – Шумен. Инцидентът е възникнал около…

преди 23 минути
  • България

Мъж прегази крака на партньорката си в Шуменско

Два случая на домашно насилие са регистрирани в Шуменска област в рамките на по-малко от…

преди 23 минути
  • България

Двама 18-годишни пострадаха при катастрофа край Нови пазар

Двама 18-годишни младежи пострадаха при тежка катастрофа в ранните часове на 9 май край Нови…

преди 23 минути
  • България

Двама мъже пострадаха при две нападения с ножове в Дупница

Две последователни нападения с хладно оръжие разтърсиха Дупница през последните дни. При инцидентите са пострадали…

преди 24 минути