С наближаването на Гергьовден на родните трапези се очаква да има предимно месо от чужбина. Според българските овцевъди поне половината от агнешкото, което ще бъде купено за празника, ще е внос от Румъния, Северна Македония и Нова Зеландия. Те предупреждават за сериозен спад в родното производство и за критично намаляване на броя на овцете в страната.
По данни на браншовата асоциация на овцевъдите нормалната цена за качествено българско агнешко месо е до 18 евро за килограм. По време на Великденските празници родното агнешко се е предлагало именно на такава цена. Сега обаче българско агнешко почти не се намира на пазара и в търговската мрежа масово се предлага вносна продукция.
В България в момента се отглеждат малко над 800 000 овце. Това е спад с над 8 милиона животни за последните 100 години. Според овцевъдите секторът, който някога е бил основен поминък в много региони, е в сериозна криза.
Фермерите посочват като основни причини за влошаването на ситуацията тежките заразни заболявания по стадата и липсата на адекватно кризисно подпомагане от държавата. Агенцията по храните ще извършва засилени проверки и около Великден, като основният фокус ще бъде върху проследимостта на месото. Ако продуктът не е пресен, а замразен, търговците ще трябва изрично да посочват на етикета датите на замразяване и размразяване.
Комисията за защита на конкуренцията започна предварително проучване за ценообразуването на летище „Васил Левски“ в…
От 1 юли всички пенсии в страната ще бъдат официално осъвременени, съобщиха от Министерството на…
България е сред най-достъпните държави в Европа по отношение на потребителските цени. Данни на Евростат…
Депутати от ГЕРБ отправиха остри критики към проектобюджета за 2026 г., предложен от „Прогресивна България“.…
През следващите дни Балканският полуостров ще бъде под влияние на горещо време, като следобедните валежи…
От август в България предстои поскъпване на цигарите и винетките, както и промени в осигурителните…
Leave a Comment