Днес, 30 април, е последният ден, в който физическите лица трябва да декларират доходите си, получени през 2025 година. НАП уточнява, че за ползвателите на електронните услуги срокът изтича в полунощ, а за подаващите документи на хартия в офисите на агенцията — в 17:30 ч.
По данни на НАП над 718 000 българи вече са подали декларациите си. Около 88% от тях са използвали дигиталните канали — Портала за електронни услуги с ПИК или електронен подпис.
В териториалната дирекция на НАП във Варна са обработени над 130 000 декларации. От приходната агенция съобщават още, че през април са изпратили напомнителни имейли до над 94 000 души, които все още не са изпълнили задължението си.
Годишна декларация за доходите подават и лица, получили хонорари, дори когато данъкът е удържан изцяло от платеца. Задължението важи още за земеделски стопани, лица с доходи от наеми, лица с облагаеми доходи от продажба на имущество и получатели на доходи от чужбина, включително дивиденти, ликвидационни дялове и парични или предметни награди от игри и състезания.
За търговците и земеделските стопани, избрали специфичен ред на облагане, срокът е до 30 юни 2026 г. Ако тези лица имат извънредни доходи, например от наем, те трябва да ги декларират в общия срок до края на днешния ден.
Най-удобният начин за подаване и разплащане остава Порталът за електронни услуги на НАП. Там е достъпна и функцията за предварително попълнена декларация, в която са включени данни от работодатели и платци на доходи. Онлайн плащанията към бюджета са възможни 24 часа в денонощието, включително през почивните дни.
При въпроси и затруднения данъкоплатците могат да потърсят съдействие на телефоните 0700 18 700 и 02/9859 6801, както и на официалния сайт на НАП.
Около 16:30 часа вчера 47-годишна жена от Шумен подала сигнал в местното полицейско управление, че…
Днес, 29 май, петък, времето започва с променлива облачност, но с тенденция към повече слънчеви…
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…
Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…
Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…
България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…
Leave a Comment