Категории България

Май започва със студ, температури около нулата и риск от слани

През следващите дни времето у нас ще се промени рязко с хлад, валежи от дъжд и сняг в планините. Началото на май ще бъде необичайно студено, предупреждават метеоролозите.

Хлад и валежи

В сряда дневните температури ще достигат между 15 и 20 градуса. Около обяд се очаква бързо заоблачаване, а до вечерта и първите валежи. В планините, както и в Югозападна и Централна Южна България, дъждовете ще бъдат временно интензивни, с гръмотевични бури и повишен риск от градушки, съобщават от Нова телевизия.

В четвъртък валежите ще обхванат почти цялата страна, като най-значителни количества отново се очакват в Югозападна и Централна Южна България.

Със застудяването в четвъртък вечерта и в петък дъждът по високите места на Западна и Централна България ще премине в сняг. Прогнозите допускат мокър сняг дори под 1300 метра надморска височина, което може да затрудни трафика по планинските проходи.

Първите 3-4 дни на май ще са с ниски сутрешни температури, а на места термометрите ще доближат нулата и ще създадат висок риск от слана. Дневните стойности също ще останат ниски — в четвъртък между 8 и 13 градуса, а в петък, събота и неделя между 10 и 15 градуса. През почивните дни облачността ще е променлива, като не са изключени кратки, но интензивни превалявания.

В първата пълна седмица на май времето постепенно ще се успокои. Облаците ще се разкъсват, но пролетните дъждове ще продължат. Около 10 май отново са възможни локални интензивни валежи с гръмотевици и риск от градушки. Дневните температури ще се повишат осезаемо и ще достигнат 20-25 градуса.

Климатологът Симеон Матев коментира в ефира на „Здравей, България“, че средната температура за изминалия април е била малко под климатичната норма.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

16-годишен от Лом задържан за кражба на медни проводници от частен имот

Служители на Районно управление – Лом задържаха непълнолетен за кражба на медни проводници от частен…

преди 7 минути
  • България

Велико Търново финализира ремонта на близо 62 км пътища преди Giro d’Italia

Област Велико Търново е във финалната фаза на подготовката на инфраструктурата си за преминаването на…

преди 22 минути
  • България

Ръководството на „Магазин за хората“ подаде оставка след данни за загуби и високи заплати

По време на редовното заседание на служебния кабинет премиерът Андрей Гюров отправи критики към управлението…

преди 36 минути
  • България

Май започва със студ и дъжд, а в края носи жеги до 35 градуса

Май ще бъде месец на контрастите за България. Началото ще е хладно и с валежи,…

преди 52 минути
  • България

22-годишен пиян шофьор предизвика катастрофа и избяга от мястото в Смилец

Сериозен инцидент на пътя разтърси село Смилец през изминалата нощ. 22-годишен водач на лек автомобил…

преди един час
  • България

Енергиен експерт: Ценовият натиск върху горивата ще продължи до октомври

България е сред четирите държави в Европейския съюз с най-значително поскъпване на дизеловото гориво. Пред…

преди един час