Категории България

ВСС върна искането на Андрей Янкулов за дисциплинарно производство срещу Борислав Сарафов

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет върна искането за дисциплинарно производство срещу изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Предложението на служебния министър на правосъдието Андрей Янкулов е било върнато заради установени неясноти.

ВСС иска уточнения

Според решението на колегията документацията трябва да бъде прецизирана. От министър Янкулов се иска да уточни позицията си и да представи пълния набор от доказателства, свързани със сигнала на Теодора Георгиева.

В основата на случая са твърдения за заплахи срещу Георгиева по време на нейни престои в чужбина, както и посещенията в ресторант „Осемте джуджета“, в които е замесено и името на Емилия Русинова.

Искането на Янкулов за налагане на дисциплинарно наказание на Сарафов е основано на няколко твърдения за нарушения в работата на главния прокурор.

Сред тях са казусът „Осемте джуджета“, при който според министъра Сарафов не е изпълнил ангажиментите си за пълно и обективно изясняване на случая, както и конфронтацията с Върховния касационен съд заради недопустими изказвания по адрес на магистрати от съда.

В искането се посочва още неправомерно разпространение на информация по преписката с Европейската прокуратура по случая с Теодора Георгиева и „непремерено изказване“ на Сарафов в началната фаза на проверката по разследването „Петрохан“.

ВСС настоява документацията да бъде приведена в съответствие със законовите изисквания, за да продължи производството по същество.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Учители готвят протести заради проектобюджета за 2026 г.

Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ обяви готовност за протестни действия заради проектобюджета за 2026 г.…

преди 10 часа
  • България

КЗК проверява цените на храните и напитките на летище София

Комисията за защита на конкуренцията започна предварително проучване за ценообразуването на летище „Васил Левски“ в…

преди 11 часа
  • България

От 1 юли пенсиите се осъвременяват, средният размер става 543 евро

От 1 юли всички пенсии в страната ще бъдат официално осъвременени, съобщиха от Министерството на…

преди 12 часа
  • България

България е сред петте най-евтини държави в Европа по потребителски цени

България е сред най-достъпните държави в Европа по отношение на потребителските цени. Данни на Евростат…

преди 13 часа
  • България

ГЕРБ критикува Бюджет 2026 за по-висок дефицит и дълг

Депутати от ГЕРБ отправиха остри критики към проектобюджета за 2026 г., предложен от „Прогресивна България“.…

преди 13 часа
  • България

Гореща вълна и летни бури ни очакват до началото на юли

През следващите дни Балканският полуостров ще бъде под влияние на горещо време, като следобедните валежи…

преди 14 часа