От 27 април България започва издаването на ново поколение лични документи чрез централизирана система за персонализация, съобщиха от МВР. Промяната е насочена към модернизиране на административните услуги и улесняване на гражданите при пътуване.
Една от основните промени е въвеждането на по-дълъг срок на валидност за задграничните паспорти. Досега стандартният срок беше 5 години, а от днес гражданите могат да избират между 5-годишна и 10-годишна валидност.
Възможността за 10-годишен паспорт важи основно за пълнолетните граждани. За лицата под 18 години правилата остават същите и паспортите им ще продължат да се издават със срок на валидност от 5 години.
С въвеждането на новите документи са актуализирани и таксите за издаване на български лични документи. Те са определени в Тарифа №4 за държавните такси, събирани в системата на МВР, а подробности са публикувани в официалния портал на ведомството и на информационните табла в звената „Български документи за самоличност“.
Промяната е част от стратегията за дигитализация и подобряване на административното обслужване в страната.
Около 16:30 часа вчера 47-годишна жена от Шумен подала сигнал в местното полицейско управление, че…
Днес, 29 май, петък, времето започва с променлива облачност, но с тенденция към повече слънчеви…
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…
Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…
Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…
България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…
Leave a Comment