Ваня Стефанова поема временно ръководството на прокуратурата, след като Борислав Сарафов депозира оставката си пред Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет.
Според информация на „Нова телевизия“ Прокурорската колегия на ВСС е отправила запитване за съгласие към Стефанова, след като Сарафов официално се е оттеглил от поста. Като най-старши прокурор във Върховната касационна прокуратура тя е била първото предложение за заемане на длъжността. Назначението ѝ е за срок от шест месеца. Сарафов вече е изложил мотивите за решението си в официално обръщение към колегите си.
Стефанова има дългогодишен професионален опит в системата на правораздаването и националната сигурност. Тя завършва „Право“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1996 г.
От 1997 до 2001 г. работи като помощник-следовател и следовател в Софийската окръжна следствена служба. Между 2001 и 2010 г. е в Районната прокуратура – Сливница, а от 2003 г. е заместник-районен прокурор.
В периода 2010–2013 г. е прокурор в Софийската градска прокуратура. От 2013 до 2015 г. е заместник-председател на Държавната агенция „Национална сигурност“.
След това, между 2015 и 2019 г., се връща като прокурор в Софийската градска прокуратура. От 2019 до 2023 г. заема ключови позиции във Върховната прокуратура, включително завеждащ отдел „Специализиран“.
На 9 януари 2024 г. Прокурорската колегия на ВСС я избира за заместник-главен прокурор, а четири дни по-късно тя встъпва в длъжност. Сега Стефанова поема ръководството на институцията като и.ф. главен прокурор.
Кметът на район „Изгрев“ Делян Георгиев сезира прокуратурата и Министерството на вътрешните работи след случай…
„Продължаваме Промяната“ (ПП) проведе извънреден брифинг в Народното събрание, след като Бюджет 2026 беше окончателно…
Сигурността на жителите на област Ямбол е напълно гарантирана и няма основания за паника или…
След 13 часа дебати Народното събрание окончателно прие текстовете на Бюджет 2026. Така приключи бюджетната…
От 1 януари 2027 г. в България се въвежда нов механизъм за изчисляване на трудовия…
Две непълнолетни момчета пострадаха при пътен инцидент с електрическа тротинетка на 23 юли в Монтана.…
Leave a Comment