Категории България

Морбили в седем области: 149 заболели, 87% са деца

Епидемиологичната обстановка в страната се влошава. Епидемията от морбили вече обхваща седем области и се доближава до Пловдив. До момента са регистрирани 149 случая, като 87% от заразените са деца. Макар Пловдивска област все още да не е сред засегнатите, в съседните Ловеч и София-град вече има заболели.

Разпространението е най-силно в Северозападна България

Към момента най-много случаи има във Враца, където са потвърдени 114 заболели, или 78,08 на 100 000 души население. Инфекцията е отчетена още в Плевен с 19 случая, Ловеч с 11, София-град с 2, както и в Габрово, Монтана и София-област с по един случай.

За Пловдив основният риск идва от връзките със София-град, който е важен транспортен център с интензивен ежедневен поток към града. По тази причина експертите посочват, че ваксинационният обхват е решаващ за ограничаване на навлизането на морбили на юг.

От всички 149 заболели 129 са деца. Сред тях 81 не са ваксинирани, а при още 9 случая имунизационният статус не е известен. Причините за липсата на ваксина варират от ненавършена възраст за имунизация до лични съображения.

Тройната ваксина срещу морбили, паротит и рубеола е единствената превенция. Според имунизационния календар в България тя се поставя на 13-месечна възраст, а реимунизацията е на 12 години. Децата под 13 месеца разчитат на колективния имунитет, който е ефективен при над 95% покритие на населението.

В отговор на ситуацията здравните власти са започнали една от най-мащабните имунизационни кампании през последните години. От началото на епидемията са поставени 19 585 дози ваксини срещу морбили, паротит и рубеола. Целта е да бъде прекъсната веригата на заразяване, преди огнищата да се разраснат.

Експертите съветват родителите да проверят здравната книжка на детето и да се уверят, че е поставена задължителната MMR ваксина на 13 месеца и реимунизацията на 12 години. При пропусната доза трябва да се потърси личният лекар, тъй като ваксината е безплатна и налична във всяка практика.

При поява на висока температура, обрив, хрема, кашлица или зачервени очи детето не трябва да се води директно в чакалнята на поликлиниката. Първо трябва да се направи телефонен разговор с лекаря, за да се избегне разпространение на заразата в лечебното заведение.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Забраниха питейната вода в 9 села в Димитровградско заради завишени радиологични показатели

Жителите на девет села в община Димитровград остават без вода за питейно-битови нужди след установени…

преди 3 минути
  • България

Полицията в Петрич задържа 28-годишен за опит за палеж на търговски обект в Първомай

Полицията в Петрич задържа 28-годишен мъж за опит за умишлен палеж на търговски обект в…

преди 18 минути
  • България

Седенето над 8 часа дневно повишава риска от сърдечно-съдови заболявания със 120%

Продължителното седене над осем часа дневно се смята за сериозен риск за съвременния човек. Според…

преди 33 минути
  • България

Пеевски: ДПС ще продължи да защитава по-добрия живот и европейския път на България

След предсрочните парламентарни избори лидерът на ДПС Делян Пеевски публикува позиция във Facebook. В нея…

преди 48 минути
  • България

35-годишен водач катастрофира в Златна нива, двама са ранени

Снощи, малко преди 23:00 часа, в село Златна нива стана тежък пътен инцидент. Лек автомобил…

преди един час
  • България

90-годишна жена е със счупен таз след сблъсък на паркинг в Монтана

90-годишна жена е със счупен таз след инцидент с пешеходец в Монтана. Случаят е от…

преди един час