Участието на български компании в проекта за изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ е от ключово значение за икономическото развитие на Северозападна България и за развитието на националния експертен потенциал в ядрения сектор. Това заяви министърът на енергетиката Трайчо Трайков по време на среща с Н.Пр. Донг-бе Ким, посланик на Южна Корея у нас, и ръководството на Hyundai Engineering and Construction.
Трайков приветства ангажимента 30% от дейностите по проекта да бъдат възложени на български подизпълнители. По думите му дългогодишният опит на България в експлоатацията на ядрени мощности я прави надежден партньор за реализацията на големи енергийни проекти.
Основен акцент в разговорите е била финансовата дисциплина. Министърът посочи, че липсата на контрол върху цената и многократните удължавания могат да доведат до провал на подобни проекти. Той настоя новите мощности да бъдат изградени при фиксирани цени, за да се избегне необосновано оскъпяване.
В контекста на финансовата прозрачност Трайков припомни случая от 2025 г., когато беше планирана сделка за покупка на 68 дка земя за близо 100 млн. евро. По тази причина той е поискал терените, необходими за площадката, да бъдат отчуждавани на пазарни и нормални цени, за да се предотвратят опити за изкуствено увеличение на разходите.
От Hyundai Engineering and Construction съобщиха, че се работи по удължаване на договора за инженеринг, чийто срок изтече на 4 март. Промените са насочени към включване на нови инженерни дейности, които да осигурят непрекъснатост на процеса и да избегнат забавяния.
Настоящият договор, подписан на 4 ноември 2024 г., е в процес на актуализация. За да влезе в сила, споразумението за удължаване трябва да бъде одобрено от ръководствата на АЕЦ „Козлодуй“ и Българския енергиен холдинг. Министърът призова за максимална мобилизация на ресурсите, за да се гарантира навременното изпълнение на стратегическия за страната обект.
Окръжният съд в Пазарджик промени мярката за неотклонение на Стоян Колев от „задържане под стража“…
Патриарх Даниил изрази подкрепа за позицията на президента Румен Радев България да се противопостави на…
Лека кола се вряза във фасадата на дентална клиника в столичния квартал „Лозенец“, като причини…
37-годишен мъж е задържан след опит за убийство в Казанлък, извършен на територията на местна…
Олимпийският, световен и европейски шампион по вдигане на тежести Карлос Насар прие поканата на министъра…
48-годишен мъж е задържан заради отправени смъртни заплахи с огнестрелно оръжие в центъра на София.…
Leave a Comment