Категории България

КЗК разследва картел в образователните услуги и проверява нови концентрации

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е започнала процедура за установяване на картел в сектора на образователните услуги. Това съобщи зам.-председателят на КЗК Радомир Чолаков в ефира на „Твоят ден“ по Нова Нюз.

Трети картел за месеци

По думите на Чолаков това е третият случай на разкрит евентуален картел за последните три до четири месеца. „До момента сме на път да установим два картела. Единият е в болничните храни, а вторият – в доставките на IT оборудване“, каза той.

КЗК засилва и контрола върху сливанията и придобиванията на предприятия. Целта е да се предотврати достигането на господстващо положение, което би навредило на крайните потребители.

Чолаков посочи, че само за два месеца Комисията е разрешила две концентрации при строги условия, които гарантират честната конкуренция. „За 20 години не е имало подобни решения, а сега направихме две за два месеца“, отбеляза той.

Във фокуса на регулатора са и големите търговски вериги. С последните изменения в Закона за защита на конкуренцията санкциите за нарушения във веригата на храните са изравнени с европейските стандарти и достигат до 10% от оборота, вместо досегашните 300 000 лева.

Макар срокът за адаптиране на договорите с доставчиците да е изтекъл, КЗК е дала допълнителен месец гратисен период. Чолаков обясни, че причината е „от човещина“ и че Комисията предпочита първо да търси диалог, но при необходимост ще приложи по-твърди мерки.

Той допълни, че веригите, предимно дъщерни дружества на европейски компании, са предупредени да работят в България според добрите практики, прилагани в Германия, Австрия и Франция.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

При акция за пътна безопасност провериха 13 501 автомобила и санкционираха хиляди нарушители

Изминалият ден беше белязан от мащабна специализирана полицейска операция за стриктно спазване на Закона за…

преди 2 часа
  • България

Сериозни задръствания на „Капитан Андреево“ и „Калотина“, фериботът Свищов–Зимнич спря заради ниското ниво на Дунав

Пътуващите към Турция и Сърбия трябва да се подготвят за сериозни закъснения по границата. Данните…

преди 3 часа
  • България

21-годишен без книжка катастрофира с откраднат автомобил край Монтана

Тежък пътен инцидент разтърси област Монтана вчера сутринта. 21-годишен мъж от село Замфирово е настанен…

преди 3 часа
  • България

Пожарната потуши 101 пожара за денонощие без пострадали

Бързата и професионална реакция на екипите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“…

преди 4 часа
  • България

Летни валежи и гръмотевици в понеделник, най-вече в планините

В понеделник България ще бъде под влияние на атмосферно смущение, което ще донесе променлива облачност…

преди 4 часа
  • България

Слънчево време с кратки валежи и температури до 35°C през седмицата

Новата седмица започва с динамично време в България. В понеделник страната ще бъде под влияние…

преди 24 часа