Категории България

Седем държавни болници купували едни и същи лекарства на драстично различни цени

Седем държавни болници в страната са проверявани, след като стана ясно, че са купували едни и същи медикаменти на драстично различни цени. За данните съобщи заместник-министърът на здравеопазването Владимир Афенлиев, който посочи нуждата от спешни нормативни промени.

Ценови разлики

Анализът обхваща разходите за 2024 г. и 2025 г. и е съсредоточен върху лекарства за редки и тежки заболявания, предназначени основно за деца. Тези медикаменти не са включени в Позитивния лекарствен списък и се купуват директно от болничните заведения за конкретни пациенти. Понеже за тях няма регулация на официалните цени в България, са отчетени големи разминавания.

В една болница определен медикамент е закупен за 46 000 лв., а в друга същата терапия е струвала над 150 000 лв. Друг препарат е купен в София за 517 лв., а в Пловдив за над 8 000 лв. Подобни несъответствия са установени при общо 10 вида медикаменти в четири болници в София и по една в Пловдив, Плевен и Варна.

Според първоначалния анализ нормативният ред е спазен, но Министерството на здравеопазването е започнало одити, за да установи причините за разликите. Заместник-министърът на финансите и председател на Надзорния съвет на НЗОК Станимир Михайлов заяви, че след проверките ще стане ясно какви са възможните пропуснати ползи за бюджета.

От ведомството планират пълна отчетност при разходването на публични средства. „Информационно обслужване“ АД работи по надграждане на системата в болничните аптеки, която се очаква да заработи напълно през май. МЗ и Министерството на финансите са решили на сайта на ведомството да се публикуват данни за всички покупки на лекарства, включително вид, брой опаковки, единична цена и конкретна болница. Подготвят се и промени в две наредби, които ще бъдат подложени на обществено обсъждане.

Афенлиев обобщи, че за 2025 г. държавата е платила в пъти повече за едни и същи лекарства. По думите му нормализирането на цените ще освободи финансов ресурс за повече лечение. При необходимост в процеса ще се включат Агенцията за държавна финансова инспекция и Министерството на финансите. По предложение на НЗОК предстои и създаване на работна група, която да предложи промени в лечението с медикаменти, за които няма официално разрешение за употреба в България, но има такова в ЕС.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

При акция за пътна безопасност провериха 13 501 автомобила и санкционираха хиляди нарушители

Изминалият ден беше белязан от мащабна специализирана полицейска операция за стриктно спазване на Закона за…

преди 7 часа
  • България

Сериозни задръствания на „Капитан Андреево“ и „Калотина“, фериботът Свищов–Зимнич спря заради ниското ниво на Дунав

Пътуващите към Турция и Сърбия трябва да се подготвят за сериозни закъснения по границата. Данните…

преди 8 часа
  • България

21-годишен без книжка катастрофира с откраднат автомобил край Монтана

Тежък пътен инцидент разтърси област Монтана вчера сутринта. 21-годишен мъж от село Замфирово е настанен…

преди 9 часа
  • България

Пожарната потуши 101 пожара за денонощие без пострадали

Бързата и професионална реакция на екипите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“…

преди 10 часа
  • България

Летни валежи и гръмотевици в понеделник, най-вече в планините

В понеделник България ще бъде под влияние на атмосферно смущение, което ще донесе променлива облачност…

преди 10 часа
  • България

Слънчево време с кратки валежи и температури до 35°C през седмицата

Новата седмица започва с динамично време в България. В понеделник страната ще бъде под влияние…

преди един ден