**Нови COVID щамове протичат леко, ваксинирането продължава**
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заяви, че COVID-19 се трансформира в респираторен вирус, подобен на грипа. Новите щамове протичат сравнително леко и не налагат паника. Кунчев сподели, че ще се ваксинира срещу грип, но не и срещу COVID, препоръчвайки на рисковите групи да се консултират с личните си лекари.
Държавата е осигурила около 50 000 дози ваксини срещу COVID, основно за хора с хронични заболявания. От 2026 г. ваксината срещу варицела ще бъде включена в имунизационния календар, осигурявайки безплатна защита за всички деца. Кунчев подчерта, че при бюджет от 9 милиарда лева за здравеопазване, 20-30 милиона лева за детските ваксини са оправдани, предвид защитата от усложнения като херпес зостер.
Въпреки водния режим в някои райони, реална опасност за здравето няма, според Кунчев. Контролът е строг, а ВиК осигурява чиста вода при отклонения. Той препоръчва изчакване на няколко минути след пускане на водата, за да се отстранят утайките. Кунчев отхвърли твърденията на Доналд Тръмп за връзка между парацетамола по време на бременност и аутизма, подчертавайки, че това е фалшива новина, потвърдена от Световната здравна организация и водещи научни институции. Родителите трябва да се доверяват на проверени източници.
От 26 май бедственото положение в област Габрово официално се отменя. Решението е взето след…
След като на 22 май 2026 г. Васил Михайлов, известен в публичното пространство като „прокурорския…
Благоевградският окръжен съд постанови окончателна присъда № 21 от 2026 г. срещу Реджеп Алиев, като…
На 27 май започва изграждането на първия участък от автомагистрала „Русе – Велико Търново“. Проектът…
Сериозен инцидент с тежкотоварен автомобил затрудни движението в Пловдив днес. Цистерна, превозваща киселина, се е…
Българският бизнес трябва да отчете по-високи разходи за електроенергия за 27 май. Данните на Българската…
Leave a Comment