Йотова: Атаките срещу президентството са продиктувани от страх от Радев
**Политически битки на гърба на гражданите**
Вицепрезидентът Илияна Йотова призова управляващото мнозинство да не води политическите си битки на гърба на българските граждани. Социално-икономическата ситуация е тежка, а обещанията за контрол на цените и спиране на инфлацията остават неизпълнени.
Промени в службите и влиянието на Радев
Йотова критикува предложените промени в законите за службите, които ограничават президентските правомощия. Според нея това е целенасочена кампания срещу президентската институция и Румен Радев, продиктувана от опасения за нарастващия му рейтинг. Подобни промени са правени и отменяни в миналото. „Колкото и да се повтаря, че правителството е стабилно, видно е, че не е“, заяви вицепрезидентът.
Ролята на Пеевски и напрежението в управляващите
По отношение на изявленията на Делян Пеевски за „държава с главно Д“, Йотова коментира, че противоречията в управлението са се изострили. Тя подчерта, че предстои да се види каква ще бъде новата роля на ДПС в парламента.
Национален борд по водите
Относно Националния борд по водите, вицепрезидентът изрази надежда дейността му да не бъде в пряка зависимост от задълбочаващия се проблем с безводието.
Случаят с мобилизирания българин в Украйна
Йотова призова за спокойствие и изчакване на изясняване на фактите около мобилизиран българин в Украйна. Липсата на реакция от българското посолство в Киев е озадачаваща. Вицепрезидентът остро критикува външния министър Георг Георгиев за острата му реакция на запитването на президентската институция: „Не приемам за нормално, когато президентът се интересува от състоянието на български гражданин, да се реагира по този начин.“

