**Кризисен щаб в Тутракан заради забелязан черен леопард**
В Тутракан е обявена извънредна ситуация след сигнал за черен леопард, видян в нивите между селата Търновци и Богданци. Опасният хищник е забелязан на около 3 километра от жилищни къщи.
През юни същото животно предизвика мащабна акция по издирване около Шуменското плато, включваща блокирани пътища, контролно-пропускателни пунктове, дронове, фотокапани и стръв, без резултат. След това бяха регистрирани сигнали за присъствието му и в района на Разград.
Областният управител на Силистра ще издаде заповед за действията на властите. В четвъртък кризисен щаб в Тутракан ще координира усилията по издирването и защитата на хората. Жителите, особено къмпингуващите, са призовани да се въздържат от подобни дейности. Ловните дружинки и земеделските производители трябва да се движат с повишено внимание в засегнатия район.
Директорът на Зоопарка в Ловеч, Ивайло Станков, потвърди, че става дума за черен леопард, адаптирал се отлично към местната природа и вероятно се придвижва близо до населени места. Той подчерта важността хората да не навлизат в неговата територия.
Според Станков, единственият реален шанс за залавяне е чрез жива примамка или кучета на гонка, след локализиране на животното. Леопардът е изключително хитър и ловък, а шансът да бъде открит сред коли или постройки е практически нулев.
Според Националния институт по метеорология и хидрология четвъртък, 18 юни, ще започне с предимно слънчево…
България е сред водещите страни в Европейския съюз по брой хоспитализации, а данните показват, че…
България отбелязва нов етап в развитието на спешната медицинска помощ по въздуха (HEMS). Днес в…
Жители на жилищен блок в пловдивския район „Западен“ се натъкнаха на голяма змия, която е…
Медицинска сестра от Разлог е получила черепно-мозъчна травма, след като линейката, в която се е…
Медицинска сестра от Разлог пострада тежко при инцидент с линейка край Симитли. Тя е получила…
Leave a Comment