На Морска гара във Варна започна официалната церемония по посрещането на военния научно-изследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“, който се завръща от мисия в Антарктида. Българският държавен глава Румен Радев лично дойде в морския град за посрещането на кораба
В церемонията участват още министърът на отбраната Димитър Стоянов, министърът на образованието и науката Сашо Пенов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
За първи път български научноизследователски кораб достига до Ледения континент и това е историческо събитие за Военноморските ни сили, за науката и прогреса на човечеството, с което всички българи можем да се гордеем. Това заяви президентът Румен Радев по време на официалната церемония по посрещането на военния научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ от състава на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ след неговата първа експедиция до Антарктида. Тържественото събитие, което се проведе на Морска гара – Варна, ознаменува завръщането на първия български военен научноизследователски кораб след успешно приключената 31-а антарктическа експедиция на родните полярници до българската изследователска база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън, Южни Шетландски острови.
„В продължение на десетилетия българските учени и изследователи с много професионализъм и всеотдайност позиционираха страната ни на Белия континент и на световната карта на научните достижения“, посочи президентът, като добави, че през годините много често изследователският устрем беше възпрепятстван от ограничените логистични възможности на страната ни. „Днес България прави решителна крачка в утвърждаването ни като морска държава с амбиции и способности за участие в научноизследователски мисии и експедиции не само на Антарктида, но и в морските пространства и в световните океани“, заяви държавният глава.
Президентът изказа признателност за градивното партньорство, довело до придобиването, възстановяването и модернизацията на научноизследователския кораб. През 2021 г. Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ заедно с Българския антарктически институт и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ придобиват научноизследователски кораб, чиято главна цел е да осигури транспорта за българските полярни мисии до Антарктида и да участва в научноизследователските дейности от Националната програма за полярни изследвания. След учредяване на консорциум между трите институции и фактическото придобиване на кораба, той влиза в състава на ВВМУ. „Вашата кауза откри нови, немислими до момента, възможности пред страната ни в областта на научните изследвания“, подчерта държавният глава.
Президентът поздрави командира на кораба кап. II р. Николай Данаилов за успешната мисия и проявения висок професионализъм от екипажа. Държавният глава се обърна и към ръководителя на експедицията проф. Христо Пимпирев за отдадеността му на полярното дело и приноса му за успеха на мисията, която разкрива нови възможности пред страната ни. Президентът отбеляза и ролята на Българската телеграфна агенция и другите български медии, допринесли за това повече хора да бъдат съпричастни с историческия за България успех.
Държавният глава връчи Почетния знак на президента на екипажа на научноизследователския кораб и на 31-ата Национална антарктическа експедиция, а нейният ръководител проф. Христо Пимпирев изрази признателност за подкрепата на президента, който на церемония в Гербовата зала на президентската институция през месец ноември миналата година връчи националния флаг на 31-ата българска полярна експедиция. „Когато президентът ни връчи националния флаг, ние се почувствахме национално отговорни, той ни даде морална сила да изпълним успешно нашата историческа мисия“, посочи проф. Пимпирев.
По-късно президентът участва в откриването на „Център за въздушно и космическо наблюдение“ във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна, където посети и Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона и Центъра за компетентност КВАЗАР. В рамките на посещението си във висшето училище държавният глава проведе и среща с курсанти, обучаващи се там.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment